14
ژوئن

TSMC تولید تراشه با فرایند ۲ نانومتری

TSMC تولید تراشه با فرایند ۲ نانومتری را اواخر سال ۲۰۲۴ آغاز خواهد کرد

 

TSMC تولید تراشه با فرایند ۲ نانومتری:TSMC تولید تراشه با فرایند ۲ نانومتری:طبق گزارشی جدید، شرکت TSMC تولید انبوه تراشه با فرایند ۲ نانومتری را زودتر از سال ۲۰۲۴ آغاز نمی‌کند. همچنین، گفته می‌شود در مرحله‌ی اولیه‌ی تولید بیش از ۴,۵۰۰ موقعیت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

افراد بسیاری از فناوری‌های به‌کاررفته در گوشی‌های هوشمند یا سایر لوازم الکترونیکی مصرفی آگاه نیستند.

برای مثال، اکثر مشتریان هنگامی که قصد دارند گوشی جدیدی بخرند، فقط به چند ویژگی نگاه می‌کنند. آن‌ها حتی شاید ندانند که تراشه گوشی با چه فرایندی ساخته شده و سرعت شارژ باتری چقدر است و دوربین از چه حسگری بهره می‌برد.

حدس زده می‌شود که اکثر قریب‌به‌اتفاق خریداران فقط آنچه فروشندگان در تیزرهای تبلیغاتی نشان می‌دهند، در نظر می‌گیرند؛ اما برای تصمیم‌گیری بهتر برای خرید باید از مشخصات بیشتری آگاهی پیدا کرد. برای مثال، آیا می‌دانید چه فرایند تولیدی در تراشه‌های پرچم‌دار فعلی استفاده می‌شود؟ آیا می‌دانید فرایند ۴ نانومتری چه معنایی دارد؟ این فاصله بین دو ترانزیستور روی SoC (سیستم روی چیپ) است؛ اما دستیابی به موفقیت در این بخش آسان نیست. برای مثال، تولید انبوه فرایند ۲ نانومتری زودتر از سال ۲۰۲۴ آغاز نخواهد شد.

پیش از تولید، شرکت‌ها باید کارخانه‌های تولیدی جدید بسازند و سپس جوانب مختلف را بررسی کنند. در‌این‌میان، مهم‌ترین آن‌ها مربوط به حفاظت از محیط‌زیست است. ظاهراً TSMC طرح ساخت نیروگاه ۲ نانومتری را برای بررسی ارائه کرده است و اگر اتفاقی نیفتد، در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۲ از ارزیابی زیست‌محیطی عبور می‌کند. تنها پس‌از‌آن، شرکت می‌تواند ساخت کارخانه را آغاز کند. پیش‌بینی می‌شود فاز اول ساخت‌و‌ساز تا پایان سال ۲۰۲۴ تکمیل شود.

TSMC در پایان سال ۲۰۲۱ رسماً قصد خود را برای راه‌اندازی کارخانه‌ی Zhongke به مساحت نزدیک به ۹۵ هکتار اعلام کرد. کل سرمایه‌گذاری احتمالاً بین ۲۶٫۹۷ تا ۳۳٫۷۱ میلیارد دلار خواهد بود و گفته می‌شود بیش از ۴,۵۰۰ موقعیت شغلی جدید در مرحله‌ی اولیه ایجاد خواهد شد.

TSMC احتمالاً تولید انبوه تراشه جدید ۳ نانومتری M2 Pro اپل را از اواخر امسال آغاز خواهد کرد

TSMC تولید تراشه با فرایند ۲ نانومتری:نکته‌ی جالب‌تر اینکه TSMC برنامه‌های دیگری دارد. با درنظرگرفتن مساحت کارخانه جدید و بودجه‌ی سرمایه‌گذاری، شاید کارخانه‌ی یک‌نانومتری نیز در آن‌‌‌جا واقع شود. تولید آزمایشی فرایند ۲ نانومتری TSMC احتمالاً تا سال ۲۰۲۴ آغاز می‌شود. پس‌از‌‌آن، شرکت می‌تواند تولید انبوه را در سال ۲۰۲۵ آغاز کند.