بیت کوین در آفریقای مرکزی به عنوان ارز رسمی ‌شناخته شد
05
مه

بیت کوین در آفریقای مرکزی به عنوان ارز رسمی ‌شناخته شد

آفریقای مرکزی به عنوان دومین کشور پس از اسالوادور، بیت کوین را به عنوان ارز رسمی این کشور در کنار فرانک فرانسه پذیرفت.  

به گزارش رویترز، دولت آفریقای مرکزی اعلام کرد که لایحه پذیرش بیت کوین به عنوان یکی از ارزهای رسمی مورد تایید پارلمان این کشور قرار گرفته است. دفتر فوستن آرشانژ توآدرا، رئیس جمهور این کشور اعلام کرد که این اقدام، به نفع شهروندان خواهد بود و این کشور را به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در این حوزه معرفی می‌کند.

با این حال، هنوز انگیزه‌های این اقدام برای تحلیلگران ژئوپلتیک و کارشناسان مالی مشخص نشده است. آفریقای مرکزی، کشوری محصور در خشکی است و اگرچه دارای منابع غنی اورانیوم و طلاست اما همچنان در شمار کشورهای فقیر جهان است.  

این کشور از سال ۲۰۱۲ درگیر جنگ داخلی است و تنها ۱۱ درصد از جمعیت ۴.۸ میلیون نفری آن به اینترنت دسترسی دارند. به اعتقاد برخی تحلیلگران، به رسمیت شناختن بیت کوین توسط آمریکای مرکزی، تلاشی از سوی این کشور برای تضعیف فرانک CFA و اعلام نارضایتی خود از قرار گرفتن زیر چتر استعمار سابق این کشور یعنی فرانسه محسوب می‌شود.

کریس مورفی، مدعایرمل صرافی ارزهای دیجیتال Yellow Cards که روی کاربران آفریقایی تمرکز دارد، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که این اقدام می‌تواند یک ضربه به سیستم اقتصادی فرانسه باشد.

برخی کارشناسان نیز بر این عقیده‌اند که این حرکت می‌تواند به رابطه نزدیک آفریقای مرکزی با روسیه مرتبط باشد. آفریقای مرکز از جمله معدود کشورهایی بود که در سازمان ملل، به محکومیت اقدام روسیه در حمله به اوکراین رای نداد.