آیفون 14 پرو به دوربین ۴۸ مگاپیکسلی و حسگر بزرگ‌تر مجهز خواهد شد
05
آوریل

آیفون 14 پرو به دوربین ۴۸ مگاپیکسلی و حسگر بزرگ‌تر مجهز خواهد شد


یکی از به‌روزرسانی‌های بزرگ آیفون درزمینه دوربین در راه است!به‌نظر می‌رسد که در آینده‌ای نزدیک، گوشی‌های آیفون به‌لطف حسگر بزرگ‌تر و پیکسل‌های کوچک‌تر، تصاویر پرجزئیات‌تری را ثبت کنند. طبق اطلاعاتی که به‌تازگی در شبکه اجتماعی Weibo منتشر شده است، اپل قصد دارد مدل‌های Pro سری آیفون 14 را درزمینه دوربین دچار تغییر و تحولی اساسی کند. آیفون 14 پرو

به‌گزارش MacRumors، چندی پیش در وب‌سایت Weibo حساب کاربری Fishing 8 پستی درباره جزئیات سخت‌افزاری دوربین آیفون 14 پرو منتشر کرد. در این پست، یکی از شایعات پرتکرارتری نیز آمده است که طی یک سال گذشته درباره پرچم‌دار آینده کوپرتینویی‌ها دست به دست شده است: دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی. درنتیجه افزایش تعداد پیکسل‌ها، طبیعتاً اندازه آن‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند و باتوجه‌‌به اطلاعات منتشرشده، احتمالاً دوربین عریض آیفون 14 پرو از پیکسل ۱٫۲۲ میکرومتری بهره ببرد. در مقام مقایسه، باید به پیکسل‌های ۱٫۹ میکرومتری آیفون 13 پرو اشاره کنیم که از عدد اعلام‌شده تقریباً ۳۶ درصد بزرگ‌تر است.

مشخصات سخت افزاری احتمالی آیفون 14 پرو

انتظار می‌رود همانند آیفون 13 پرو، غول دنیای موبایل در نسل جدید آیفون‌های خود نیز از حسگرهای ساخت سونی بهره ببرد. با وجود تغییر در اندازه پیکسل‌ها، آیفون 14 پرو همچنان از فوکوس خودکار Dual Pixel بهره خواهد برد که برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۴ به‌همراه آیفون 6 و با نام Focus Pixels معرفی شد. افزون‌براین، ویژگی ضبط ویدئو HDR با نرخ ۶۰ فریم‌برثانیه و نسبت ۱۶:۹ نیز در پرچم‌دار بعدی اپل دردسترس خواهند بود.

آیفون 14 ازنظر اندازه حسگر نیز پیشرفت‌هایی خواهد کرد. کوپرتینویی‌ها در این مدل و البته مدل پرو مکس برای دوربین اصلی از حسگر 1/1.3 اینچی بهره خواهند برد؛ در حالی‌که نسل قبلی از حسگر 1/1.65‌ اینچی بهره می‌برد. براساس ابعاد و تعداد پیکسل‌ها می‌توان متوجه شد که مساحت حسگر جدید ۶۵ درصد بیشتر از قبل خواهد بود. افزایش اندازه حسگر، بزرگ‌ترشدن لنزها را برای دریافت نور بیشتر طلب می‌کند؛ ازاین‌رو، انتظار می‌رود ماژول پشتی نسل بعدی آیفون‌ها حداقل در مدل‌های پرو، بزرگ‌تر از مدل‌های فعلی شوند. اندازه حسگر 1/1.3 اینچی آیفون 14 پرو مشابه حسگر ۵۰ مگاپیکسلی GN1 ساخت سامسونگ است که پیش‌تر عملکرد آن را در گوشی پیکسل 6 / پیکسل 6 پرو گوگل شاهد بودیم.

درمجموع، اطلاعات منتشرشده در یک مورد اتفاق‌نظر دارند: عکس‌های ثبت‌شده با آیفون 14 پرو پرجزئیات‌تر و با‌دقت‌تر خواهند بود؛ اما ممکن است درزمینه عکاسی در شب و شرایطی که سبب می‌شود نویز بیشتری تولید شود، شاهد عملکردی نه‌چندان بهتر باشیم. افشاگر معروف اپل، مینگ-چی کو، پیش‌تر اعلام کرده بود که کیفیت دوربین آیفون 14 پرو عکاسی موبایل را وارد سطح جدیدی خواهد کرد.

به‌گفته اعلام MacRumors، حساب کاربری Fishing 8 معمولاً اطلاعات زیادی درزمینه جزئیات سخت‌افزاری دوربین‌ها منتشر می‌کند؛ اما پیش‌ازاین اطلاعات چندانی درباره محصولات آینده اپل افشا نکرده است؛ ازاین‌رو، نمی‌توان صحت اطلاعات منتشرشده را تأیید کرد. آنچه بسیاری از منابع مختلف به آن باور دارند، وجود دوربین ۴۸ مگاپیکسلی با حسگری بزرگ‌تر در آیفون 14 پرو و پرو مکس است.

گمان می‌رود اپل به‌لطف افزایش دقت حسگر به ۴۸ مگاپیکسل، آیفون 14 پرو و پرو مکس را به فیلم‌برداری 8K نیز مجهز کند. دلیل غیبت این ویژگی را می‌توان در ابعاد بسیار بزرگ چنین ویدیوهایی جست‌وجو کرد؛ به‌طوری‌که به حداقل حسگری ۳۳٫۲ مگاپیکسلی نیاز است تا بتوان ویدئوهایی 8K را ضبط کرد.

تصویر شماتیک آیفون 14 پرو / 14 پرو مکس

درحال‌حاضر، شایعات مختلفی درباره آیفون 14 پرو و پرو مکس منتشر شده است که از میان آن‌ها می‌توان به استفاده کوپرتینویی‌ها از حفره نمایشگر تکی یا دوگانه برای دوربین سلفی و FaceID اشاره کرد. این حفره به‌صورت کپسولی‌شکل خواهد بود و درصورت دوتایی‌بودن، حفره‌ای دایره‌ای‌شکل برای دوربین سلفی درکنار آن قرار خواهد گرفت. باتوجه‌‌به اطلاعاتی که منابع مختلف منتشر کرده‌اند، طول حفره‌ دوربین سلفی برابر با ۵٫۶ میلی‌متر خواهد بود.

اخباری نیز درباره تلاش اپل برای منتقل‌کردن FaceID به زیر نمایشگر به‌گوش می‌رسد. درصورت به‌ثمرنشستن این تلاش‌ها، اندازه حفره به‌مراتب کوچک‌تر خواهد شد و درنتیجه، فضای بیشتری برای صفحه‌نمایش ایجاد خواهد شد. به‌اعتقاد مارک گورمن، نویسنده بلومبرگ، ممکن است روند انتقال FaceID به زیر نمایشگر در سال جاری به‌سرانجام نرسد و آیفون‌های ۲۰۲۲ از وجود آن بی‌بهره شوند.