رشد ۷۶ درصدی سود هواوی
30
مارس

رشد ۷۶ درصدی سود هواوی

سود شرکت هواوی تکنولوژیز در سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر سود حاصل از فروش دارایی‌های این شرکت، ۷۶ درصد رشد کرد

این شرکت سازنده بزرگ تلفن هوشمند و رایانه اعلام کرد سود سالانه‌اش به ۱۱۳.۷ میلیارد یوان (۱۷.۸ میلیارد دلار) رسیده است. رشد ۷۶ درصدی سود هواوی در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با رشد ۳.۲ درصدی در سال ۲۰۲۰ منعکس کننده تاثیر فروش دارایی پس از تحریمهای آمریکا و تقاضای مصرفی داخلی ضعیف‌تر در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا بوده است.

رشد ۷۶ درصدی سود هواوی

اما درآمد هواوی ۲۹ درصد کاهش داشت و به ۶۳۶.۸ میلیارد یوان رسید که مطابق با پیش بینی قبلی این شرکت در دسامبر بود.

منگ وانژو، مدیرمالی هواوی که پس از سه سال بازداشت در کانادا سال میلادی گذشته به چین بازگشت، در مراسمی که از دفتر مرکزی در شنزن پخش شد، اظهار کرد: با وجود افت درآمد در سال ۲۰۲۱، توانایی ما برای سودآوری و تولید نقدینگی افزایش پیدا کرد و ما در میان شرکتهایی بودیم که توانستند از پس ابهامات بربیایند.

گوئو پینگ که در حال حاضر ریاست هیات مدیره را برعهده دارد، گفت: عملکرد ما مطابق با پیش بینی‌ها بوده است.

دستگیری خانم منگ در کانادا درست پیش از اعمال ممنوعیت تجاری از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا علیه هواوی روی داد. این محدودیتها که با استناد به نگرانیهای امنیت ملی صورت گرفت، دسترسی به سیستم عامل اندروید گوگل و فناوریهای آمریکایی دیگر را مسدود کرد.

تحریمهای آمریکا و ویروس کرونا روی فعالیت هواوی تاثیر گذاشت و باعث شد این شرکت برند گوشی میان رده آنر (Honor) را در نوامبر سال ۲۰۲۰ بفروشد. این شرکت نخستین بخش از پول این قرارداد را در مارس سال ۲۰۲۱ دریافت کرد. هواوی همچنین حوالی آن زمان واحد سرویس ایکس ۸۶ خود را فروخت.

منگ که دختر رن ژنگفی، موسس هواوی است، نقش محوری در رویارویی هواوی با آمریکا ایفا کرد. وی پس از این که دادگاهی در نیویورک حکم دستگیری وی را به اتهام مخفی کردن تلاشهای شرکتهای مرتبط با هواوی برای فروش تجهیزات به ایران و نقض تحریمها صادر کرد، در دسامبر سال ۲۰۱۸ در ونکوور کانادا دستگیر شد.

مدیرمالی پس از این که با دادستانهای آمریکایی برای حل و فصل این پرونده به توافق رسید، اجازه یافت سپتامبر سال میلادی گذشته به چین بازگردد.

بر اساس گزارش رویترز، هواوی از زمانی که هدف تحریمهای آمریکا قرار گرفته است، تحقیقات و توسعه در حوزه‌هایی مانند نیروی سبز و رانندگی خودران را افزایش داده است. همچنین فروش محصولات سخت افزاری مصرفی موجود را تقویت کرده است. درآمد دستگاههای پوشیدنی و نمایشگرهای هوشمند هواوی بر مبنای سال به سال ۳۰ درصد رشد کرد.