سرعت اینترنت استارلینک کمتر از وعده‌های داده شده است
07
مارس

سرعت اینترنت استارلینک کمتر از وعده‌های داده شده است

طبق یافته‌های کاربران اینترنت موسوم به استارلینک که ایلان ماسک در پی فراهم‌سازی آن است، سرعت این اینترنت به اندازه‌ای نیست که شرکت اسپیس‌ایکس قبلاً با جاروجنجال وعده داده بود. 

در این فناوری برای تحویل اینترنت به کاربران، مجموعه‌ای از ماهواره‌ها را در مدار دور زمین به کار گرفته‌اند. 

به نقل از ایندیپندنت، طبق آزمون‌هایی که تارنمای اووکلا انجام داده است و با خدمات دریافتی کاربران ردیت همسنجی شده است سرعت بارگذاری از اینترنت ۱۱ تا ۶۰ مگابایت در ثانیه و سرعت بارگذاری در اینترنت ۵ تا ۱۸ مگابایت در ثانیه است. میزان تأخیر هم طبق آزمون‌ها ۳۱ تا ۹۴ میلی‌ثانیه است. 

به نقل از ایندیپندنت، اسپیس‌ایکس قبلاً ادعا کرده بود که سرعت بارگذاری از این خط اینترنت به یک گیگابیت بر ثانیه خواهد رسید و میزان تأخیر هم ۲۵ تا ۳۵ میلی‌ثانیه خواهد بود که خیلی سریع‌تر از نتایج آزمایش‌ها است. 

شرکت اسپیس‌ایکس هنوز مجموعه ماهواره‌ها را به طور کامل در مدار زمین قرار نداده است و پس از آن احتمال دارد سرعت‌ها افزایش یابد. هم‌اکنون ۵۴۰ ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار گرفته است و شرکت اسپیس‌ایکس قصد دارد در نهایت منظومه ماهواره‌ای قدرتمندی متشکل از ۱۲ هزار ماهواره ایجاد کند. 

 سوای سه آزمایشی که طبق گزارش‌ها در سیاتل انجام گرفته است تقریباً تمام آزمایش‌ها را در لس‌آنجلس واقع در کالیفرنیا انجام داده‌اند

اسپیس‌ایکس قبلاً برای خدمات اینترنتی استارلینک، آزمون‌گرهای بتا درخواست کرده بود. در این خدمات از باریکه‌های رادیویی ماهواره‌های مدارپایین برای ایجاد خط اینترنتی به سوی کره زمین استفاده می‌کنند. 

به علت آن که آزمون‌گرهای بتا باید قرارداد عدم‌افشا (ندا) امضا کنند و نتایج آزمایش را محرمانه نگه دارند، این آزمایش تنها معیار در دست کاربران بیرونی برای پی بردن به عملکرد استارلینک در محیط کاربری واقعی است. 

با این حال می‌گویند این آزمون‌ها فقط نمایی کوچک از سرعت اینترنت کامل استارلینک را به دست می‌دهند و بنابراین هنوز مشخص نیست وقتی این خدمات به بهره‌برداری تجاری رسید چه سرعت‌هایی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. ایندپندنت برای نظرخواهی در این باره با شرکت اسپیس‌ایکس تماس گرفته است. 

تارنمای سرعت‌آزمایی اووکلا هم اعلام کرد: «این آزمون‌ها معتبر می‌نماید و در کل اطلاعات مربوط به اینترنت آزمایشی کاربران را گروه تضمین کیفیت ما به دقت بررسی می‌کنند.» 

البته این سرعت‌ها با آن که در قیاس با وعده‌های قبلی اسپیس‌ایکس کم است از اینترنت اکثر نواحی روستایی بهتر است. طبق سرعت‌آزمایی‌های انجام گرفته متوسط سرعت بارگذاری در ایالات متحده ۳۳.۸۸ مگابایت بر ثانیه بود. 

استارلینک برخی مخالفت‌ها را هم برانگیخته است زیرا ماهواره‌های مدارپایین آن عکس‌برداری از ستاره‌های دنباله‌دار را مختل کرده‌اند و به علت آن که از سایر ماهواره‌ها در مداری نزدیک‌تر به زمین قرار دارند، این مشکل را ایجاد می‌کنند و اخترفیزیکدان‌ها را نگران کرده‌اند.