دامنه ir
13
فوریه

تعداد دامنه‌ های فارسی فعال کاهش یافت

تعداد دامنه فارسی فعال و ثبت شده با پسوند ir به یک میلیون و 487هزار و 933 مورد رسیده است که در مقایسه با آبان ماه کاهش یافته است.

در ایران، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی به شمار می‌رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه‌ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز و یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. این پژوهشگاه هم‌چنین آماری دقیق از دامنه‌های ایرانی را به دست می‌دهد.

طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، یک میلیون و 495 هزار و 916 دامنه فعال فارسی ثبت شده است. این در حالی است که تا پایان آبان‌ماه، یک میلیون و 502 هزار و 211 دامنه ثبت شده بود.

از بین پسوندهای ثبت‌شده‌ فارسی و فعال، پسوند ir با یک میلیون و 487 هزار و 933 دامنه‌ فعال در صدر قرار دارد که نشان می‌دهد بیش‌ترین سهم متعلق به همین پسوند است.

دامنه فارسی فعال

پس از دامنه ir، پسوند co.ir با 4هزار و 128 مورد، پسوند ایران با هزار و 273 مورد و پسوند ac.ir با هزار و 221 مورد، قرار دارند. هم‌چنین دامنه‌های دیگری وجود دارند که کمتر از هزار مورد به نام آن‌ها ثبت شده است. پسوند id.ir با 642 مورد، پسوند sch.ir با 247 مورد، پسوند org.ir با 241 مورد و پسوند gov.ir با 204 مورد نیز در رتبه‌های بعدی لیست قرار دارند. کمترین پسوند ثبت‌شده نیز متعلق به پسوند net.ir با 27 پسوند فعال است.

دامین یا دامنه (Domain) نامی است که وب‌سایت از طریق آن قابل دستیابی بوده و به‌طور کلی از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می‌کنید.

پسوندهای مجاز و معتبر یا همان دامنه ها در واقع پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تایید شده باشند. نمونه‌های پسوندهای متداول com، org و ir هستند.

شرکت اطلس سیستم افق

فروشگاه آنتی ویروس نود 32