17
اکتبر

تهدیدات امنیتی که کاربران واتساپ باید آن‌ها را بدانند

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن %D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA%20%D9%88%D8%A7%D8%AA%D8%B3%D8%A7%D9%BE-2.jpg است

چه نگرانی‌هایی در مورد واتساپ وجود دارند؟

تهدیدات امنیتی که کاربران واتساپ باید آن‌ها را بدانند:گرچه واتساپ همیشه در جهت بهبود امنیت آنلاین کار می‌کند، اما به خاطر داشته باشید که هک کردن‌ها اتفاق می‌افتند. هکرهایی که می‌خواهند به اطلاعات و عکس‌های شما دسترسی پیدا کنند، می‌توانند راه‌هایی را برای این کار پیدا کنند و اکثر اوقات  زمانی این کار را انجام می‌دهند که شما از شبکه‌های ناامن مثل وای فای فرودگاه استفاده می‌کنید. نشت‌های امنیتی هم پس از ارسال پیام شما ممکن است اتفاق بیافتند. اگر گیرنده عکس‌های شما با بی‌دقتی تلفن خود را باز بگذارد تا دیگران امکان دسترسی به آن را داشته باشند، عکس‌های شما می‌توانند دیده و یا به اشتراک گذاشته شوند.

چگونه در واتساپ امنیت بیشتری داشته باشیم؟

شما در مورد شبکه واتساپ کاری نمی‌توانید انجام دهید. اگر واتساپ می‌گوید شبکه امن است، شما باید به حرف واتساپ اطمینان کنید، بهرحال، می‌توانید عکس‌های واتساپی خود را با انجام چند کار ساده محافظت کنید.

ابتدا، از شبکه‌هایی که با آن‌ها آشنا هستید یا در صورت عدم اطمینان از سرور VPN استفاده کنید.

گوشی خود را قفل کنید. کار را برای هکرها آسان نکنید. گوشی خود را قفل کنید و از چشمان کنجکاو دور نگاه دارید.

از کلاهبرداران دوری کنید. اگر پیامی دیدید که به نظر مشکوک است، روی آن کلیک نکنید و به آن پاسخ ندهید. واتساپ می‌گوید که هرگز با شما  تماس نخواهد داشت، بنابراین لینک‌هایی که چیزهای رایگان ارائه می‌دهند را دنبال نکنید. از این پیام‌ها به کلی اجتناب کنید.

پروفایل خود را پنهان نگاه دارید.جستجوی معکوس تصویر در گوگل یک ابزار عالی برای تمام کسانی است که به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد یک عکس هستند. اگر عکس پروفایل، تصویری از شماست؛ هر کسی بخواهد بداند که عکس پروفایل شما کجا استفاده شده، می‌تواند به راحتی این کار را انجام دهد و اطلاعات بیشتری در مورد شما پیدا کند. بنابراین، پروفایل خود را پنهان کنید تا کسی نتواند جستجوی معکوس تصویر پروفایل شما را انجام دهد.    

مطمئن شوید که تصاویر خصوصی شما خصوصی می‌مانند

آخرین و مهمترین نکته این است که عکس‌های واتساپ خود را در آلبوم عکس گوشی خود قرار ندهید. واتساپ گزینه‌ی ذخیره کردن عکس‌های ارسالی و دریافتی در این اپ را به گوشی شما ارائه می‌دهد. اگر هنگامی که این گزینه فعال است، عکسی را ارسال کنید؛ آن عکس در آلبوم عکس گوشی شما نشان داده می‌شود و این عکس می‌تواند به راحتی قابل دسترس باشد.

شما می‌توانید این ویژگی را در اپ واتساپ غیرفعال کنید. برای این کار در اندروید، اپ را باز کرده و به پنجره اصلی با تمام چت‌های خود بروید. سپس روی سه نقطه عمودی در گوشه سمت راست ضربه بزنید و به تنظیمات بروید. حالا روی Data and Storage Usage تقه بزنید. در زیر Media auto-download سه گزینه را می‌بینید: وقتی از داده‌های موبایل استفاده می‌کنید، زمانی که به وای فای وصل می‌شوید و هنگام رومینگ. برای غیرفعال کردن دانلود خودکار روی هر کدام ضربه بزنید.

   در iOS، می‌توانید گزینه‌ای برای غیرفعال کردن دانلود خودکار در منوی تنظیمات اپ وجود دارد. واتساپ را باز کنید و به تنظیمات بروید. روی Data and Storage Usage تقه بزنید. از منو Media auto-download را انتخاب کنید. از گزینه Never برای عکس‌ها، ویدیوها و اسناد و صداها استفاده کنید. این کار مانع  از آن می‌شود که عکس‌های اشتراک گذاشته شده و فایل‌های دیگر در در جریان عکس گوشی شما ذخیره شوند.

امنیت را در واتساپ در الویت قرار دهید

تهدیدات امنیتی که کاربران واتساپ باید آن‌ها را بدانند:به زبان ساده، زمانی که واتساپ با وای فای و شبکه‌های ناامن دیگر استفاده می‌شود، بیشتر در معرض خطر است. عکس‌ها، شماره تلفن‌ها و اطلاعات دیگر به راحتی در دسترس هکرهایی قرار می‌گیرند که می‌خواهند از اطلاعات شما استفاده کنند. اگر کسی بخواهد عکس‌ها و اطلاعات شما را به دست بیاورد، می‌تواند به احتمال زیاد به خاطر کارهایی که خود شما انجام می‌دهید، به این هدف برسد، نه به خاطر شبکه‌ی خود واتساپ.  

اما شما می‌توانید اقداماتی را اتخاذ کنید تا امنیت این پیام رسان را تا حد ممکن بالا ببرید. در مورد کسانی که عکس‌ها را برایش می‌فرستید هوشمندانه عمل کنید. در مورد نوع عکس‌هایی که می‌فرستید هوشیار باشید. و مهمتر این که نکات عنوان شده را رعایت کنید تا امنیت آنلاین برخوردار شوید.