16
اکتبر

نحوه گرفتن اسکرین شات در کامپیوتر

اسکرین شات (Screenshot) چیست؟

نحوه گرفتن اسکرین شات در کامپیوتر:اسکرین شات (به انگلیسی screenshot) در ساده ترین تعریف یعنی تصویری که از محتوای در حال نمایش بر روی صفحه نمایش کامپیوتر دسکتاپ، لپ تاپ، تبلت و گوشی موبایل گرفته شود. بنابراین اسکرین شات یعنی عکس گرفتن از صفحه. البته منظور این نیست که با استفاده از یک دوربین از صفحه نمایش عکس تهیه کنیم ( این کار را تقریبا 20 سال پیش انجام میدادند، پس عاقلانه نیست!) در همه دستگاه ها امکان گرفتن اسکرین شات از صفحه به صورت یک ابزار (Tool) وجود دارد که در بعضی دستگاه ها خیلی راحت و در بعضی دستگاه ها نیز نیاز به انجام بعضی کارهاست.

آموزش گرفتن اسکرین شات در ویندوز

نحوه گرفتن اسکرین شات در کامپیوتر:دانستن نحوه گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش میتواند برای تمام کاربران مفید باشد. شاید بخواهید بعد از این که پرداخت اینترنتی را انجام دادید، رسیدِ تراکنش را ذخیره کنید. روش های زیادی برای این کار وجود دارد، اما چه روشی سریع تر و راحت تر و مطمئن تر از گرفتن یک اسکرین شات؟! حتی ممکن است بخواهید یک تصویر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید، بخواهید برای آموزش دادن برنامه ها و کارهای مختلف به دیگران از اسکرین شات استفاده کنید یا از مشکل یا خطایی که برای شما پیش آمده، تصویری تهیه کنید. خیلی ها هم در پیامرسان های اجتماعی نظیر تلگرام، اینستاگرام و توییتر، بدون اسکرین شات گرفتن از سوتی هایی که داده ایم زنده نمی مانند!

در این مقاله آموزش گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش کامپیوتر یا لپ تاپ را به شما آموزش میدهیم. خوشبختانه در ویندوز، راه های زیادی برای گرفتن عکس از صفحه وجود دارد، همچنین در ویندوز 10، گرفتن اسکرین شات با امکانات بیشتری ارائه شده است. اما زیاد فرقی ندارد که از ویندوز 7، 8، 8.1 و یا ویندوز 10 استفاده میکنید و گرفتن اسکرین شات در تمام این سیستم عامل ها به ساده ترین نحو ممکن صورت میگیرد. حتی نیازی به نصب نرم افزار اضافه برای گرفتن اسکرین شات از لپ تاپ نیز نیست.

با این وجود همه کاربران باید نحوه گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش خود را یاد بگیرند که قطعا روزی به کار خواهد رفت. در ادامه با روش هایی ساده و کاربردی برای گرفتن اسکرین شات آشنا خواهید شد.

گرفتن اسکرین شات از کل صفحه با PrintScreen

فشار دادن دکمه Print Screen که بر روی اکثر کیبورد ها در بالا سمت چپ، و کنار دکمه F12، با نام PrtSC SysRq وجود دارد، یکی از راحت ترین و سریع ترین روش های گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش میباشد.

اما نکته ای که وجود دارد با فشار دادن این دکمه چیزی برای شما به صورت خودکار ذخیره نخواهد شد و در واقع تصویر گرفته شده در حافظه clipboard به صورت موقت نگه داری می شود. بنابراین باید در یک نرم افزار گرافیکی نظیر Paint با فشار دادن کلید های Ctrl +V آن را Paste یا جای گذاری کنید و سپس با گرفتن کلید های Ctrl + S آن سند را در مکانی مناسب ذخیره کنید.

همچنین کلیپ بورد فقط یک تصویر را در خودش نگه داری میکند، بنابراین اگر باز هم دکمه PrintScreen را فشار دهید تصویر قبلی پاک شده و تصویر جدید جایگزین آن خواهد شد. پس زمانی که بخواهید چندین تصویر پشت سر هم بگیرید این روش خیلی جوابگو نخواهد بود و بهتر است روش های دیگر را امتحان کنید. البته با نصب نرم افزار هایی که حافظه کلیپ بورد کامپیوتر را مدیریت می کنند ، نظیر Clipboard Master میتوانید این مشکل را بر طرف کنید.

گرفتن اسکرین شات در لپ تاپ

نحوه گرفتن اسکرین شات در کامپیوتر:شیوه گرفتن اسکرین شات در لپ تاپ اندکی با نحوه گرفتن اسکرین شات در  کامپیوتر تفاوت دارد. در لپ تاپ ها گرفتن اسکرین شات تنها با فشار دادن دکمه PrintScreen میسر نخواهد بود، بلکه برای این کار باید دکمه های Fn + Print Screen را همزمان فشار دهید تا تصویر مورد نظر شما در کلیپ بود ذخیره شود. (کلید Fn که مخفف کلمه Function می باشد، کلیدیست که اغلب در لپ تاپ ها دیده می شود و معمولا با سایر کلید ها نظیر کلید های F1 تا F12 ترکیب می شود، و کار هایی مثل تغییر نور صفحه نمایش و کم و زیاد کردن صدا را انجام میدهد)