آموزش: باورهای غلط درباره عمر باطری لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند
13
سپتامبر

آموزش: باورهای غلط درباره عمر باطری لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند

 بعضی از توصیه‌هایی که درباره بهترین راه برای شارژ باطری تلفن هوشمند و لپ تاپ می‌شود، در واقع هیچ مبنای درستی نداشته و ممکن است به دستگاه آسیب وارد کنند.

آموزش: باورهای غلط درباره عمر باتری لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند

باطری‌های قابل شارژ، امروزه در همه دستگاه‌ها بکار رفته‌اند. اگر چه مزیت فوق العاده‌ای محسوب می‌شود که دیگر نیازی به تعویض آنها وجود ندارد، اما پایان عمر آنها به معنای نیاز به تعویض یا خرید دستگاه جدیدی است.

از آنجا که عمر باطری قابل شارژ عامل تعیین کننده در طول عمر یک دستگاه است، همواره توصیه‌هایی درباره شرایط استفاده و نگهداری آنها وجود دارد. اما این مسئله باعث شده است توصیه‌های زیادی در اینترنت برای افرادی که به دنبال بهترین راه نگهداری از دستگاهشان هستند، منتشر شود که بعضی از آنها باورهای غلطی را رایج کرده‌اند. وب سایت زدنت در گزارشی به بررسی این توصیه‌های نادرست پرداخته است:

اجازه دهید شارژ باطری تمام شود
یکی از باورهایی که مرتب به گوش می‌خورد این است که هر دستگاهی که استفاده می‌کنید اجازه دهید هر از گاهی شارژ آن به طور کامل تخلیه شود. هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، بهتر شارژ می‌شود و هم کالیبره می‌شود. این موضوع ممکن است درباره فناوری‌های باطری قدیمی صدق کند، اما باطری‌های مبتنی بر لیتیوم جدید، به چنین کاری نیاز ندارند. اگر چه این کار مشکلی برای باطری‌های کیفیت بالا ایجاد نمی‌کند اما باطری‌های کیفیت پایین‌تری وجود داشته‌اند که از این شیوه آسیب دیده‌اند.

متصل نگه داشتن مداوم دستگاه به برق
این تصور وجود دارد که متصل نگه داشتن دستگاه به برق از عمر باطری کم نمی‌کند، اما درست نیست. نه تنها بعضی از دستگاه‌ها با وجود اتصال به برق همچنان از باطری استفاده می‌کنند بلکه اتصال دائمی دستگاه به برق باعث فرسودگی باطری به دلیل داغی بیش از حد می‌شود.

تنها از شارژها و کابل‌های اصل استفاده کنید
در حالی که شارژرها و کابل‌های کم کیفیت می‌توانند باعث مشکلاتی مانند خرابی دستگاه، شوک برق و حتی آتش سوزی شوند، وسایل جانبی با کیفیتی از سوی شرکت‌های شخص ثالث مانند آنکر، آمازون و Zendure تولید شده است. نه تنها این وسایل مانند شارژرها و لوازم جانبی اصل شرکت‌هایی مانند اپل و سامسونگ باکیفیت هستند بلکه از آنها هم بسیار ارزان‌ترند.

هرگز باطری را تا ۱۰۰ درصد شارژ نکنید
این باور سالهاست که وجود دارد اما اگر چه خوب نیست باطری برای مدتی طولانی‌تری از حد لازم در شارژ بماند اما شارژ دستگاه به ۱۰۰ درصد هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. باطری‌ها طوری طراحی شده‌اند که بتوانند به این شکل کار کنند و تنظیم کننده‌های شارژ داخلی دارند و به این ترتیب رساندن شارژ باطری به ۱۰۰ درصد، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

هرگز از شارژ بی سیم استفاده نکنید
درست است که شارژ بی سیم آهسته‌تر بوده و ممکن است باعث شود دستگاه در صورت بودن در یک قاب، دچار داغی بیش از حد شود اما مشکلی در خصوص استفاده از آن وجود ندارد. مکانیزمهای شارژ بی‌سیم مانند سایر اشکال شارژ، برق که به باطری رسانده می‌شود را با دقت کنترل می‌کنند تا شارژ ایمن باطری را تضمین کنند.

اگر مرتبا از شارژ بی‌سیم برای شارژ تلفن هوشمند خود استفاده می‌کنید در این صورت توصیه می‌شود مطمئن شوید که از یک شارژر با کیفیت استفاده می‌کنید و دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید، با شارژ بی‌سیم سازگار است.

توصیه‌هایی برای حفظ باطری در شرایط مناسب
اکنون که این باورهای نادرست را کنار گذاشتید، نوبت به دانستن مهمترین توصیه‌ها برای باطریهای دستگاههای قابل شارژ است:

باطری را از سرما و گرمای شدید دور نگه دارید.

دستگاه حاوی باطری یا باطری را دور نیانداخته و به آن صدمه نزنید.

از شارژرها و لوازم جانبی با کیفیت استفاده کنید.

اگر دستگاهی را برای مدت طولانی ذخیره می‌کنید بهتر است که شارژ را به ۵۰ درصد برسانید.

هنگامی که عمر باطری تمام شود، آن را با باطری کیفیت بالایی توسط یک تعمیرکار معتبر تعویض کنید.