محدودیت دانلود از گوگل‌پلی برای کاربران ایرانی همچنان ادامه دارد [به‌روزرسانی: مشکل رفع شد]
12
سپتامبر

محدودیت دانلود از گوگل‌پلی برای کاربران ایرانی همچنان ادامه دارد [به‌روزرسانی: مشکل رفع شد]

کاربران ایرانی در دانلود اپلیکیشن از گوگل‌پلی با محدودیت‌هایی روبه‌رو شده و خطای «دردسترس نبودن در منطقه» مانع از دانلود با IP ایران می‌شود.

این روزها شاهد انواع محدودیت‌های داخلی و خارجی در اینترنت کشور هستیم که بهره‌مندی از یکی از پایه‌ای‌ترین حقوق افراد یعنی دسترسی به اینترنت و فضای مجازی را تقریباً سلب و حلقه را برای کاربران ایرانی تنگ‌تر کرده است.

چند روزی است که کاربران ایرانی با مشکل تازه‌ای رو‌به‌رو شده‌اند؛ گزارش‌های تازه‌ای حاکی از آن است که بسیاری از کاربران اندروید هنگام دانلود اپلیکیشن‌ها از گوگل‌پلی با خطای دردسترس نبودن اپلیکیشن در منطقه مواجه می‌شوند. این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که کاربر روی گزینه نصب اپلیکیشن کلیک می‌کند اما نصب شروع نمی‌شود و کاربر با خطای “That item isn’t available for purchase in your region” یا «این مورد برای خرید در منطقه‌تان دردسترس نیست» مواجه می‌شود.

محدودیت گوگل‌پلی

این خطا در حالی رخ می‌دهد که تا پیش از این کاربران در استفاده از گوگل‌پلی با IP ایران به تعداد محدودی از اپلیکیشن‌ها دسترسی داشتند و بسیاری از برنامه‌ها با نمایش پیام “This item isn’t available in your region” اجازه دانلود شدن برنامه را به کاربر نمی‌دادند. در واقع، گوگل‌پلی براساس کشور و منطقه، محتوای متفاوتی را نمایش می‌دهد و صفحه مخصوص کاربران ایرانی در سال ۱۳۹۲ در گوگل‌پلی فعال شد و بدین‌ترتیب، کاربران توانستند به تعداد محدودی از برنامه‌ها دسترسی داشته باشند.

این موضوع ‌که کاربر به چه برنامه‌هایی می‌تواند دسترسی پیدا کند، به توسعه‌دهنده اپلیکیشن بستگی دارد؛ یعنی توسعه‌دهنده در کنسول شخصی خود در گوگل‌پلی تعیین می‌کند که اپلیکیشن برای چه مناطقی قابل دانلود باشد. این در حالی است که اکنون بسیاری از کاربران گزارش کرده‌اند که حتی امکان دانلود برنامه‌های ایرانی از گوگل‌پلی را ندارند. محدودیت تازه‌ای که به نظر می‌رسد از سمت گوگل اعمال شده است.

افزون بر کاربران ایرانی، این مشکل توسط کاربران کشورهای کوبا و روسیه نیز گزارش شده و گفته می‌شود که این مشکل با روش‌هایی چون تغییر دادن منطقه جغرافیایی گوشی و استفاده از نرم‌افزارهای تغییر IP رفع شده است.

بعضی از کاربران نیز با اضافه کردن مشخصات کارت‌های اعتباری خارجی،‌ این محدودیت را دور زده‌اند. گرچه این روش‌ها به‌صورت دائم و همیشگی نمی‌تواند از بروز مجدد این محدودیت جلوگیری کند و به علت سخت‌گیری‌های شدید گوگل و راهکار‌های پیشرفته این شرکت در تشخیص ورودی‌های غیرمعتبر، ملیت و موقعیت کاربر،‌ احتمالاً روش‌های مذکور در آینده کارایی نخواهند داشت.

به‌روزرسانی: با پیگیری‌های صورت گرفته توسط ایمان رحمتی‌زاده یکی از مهندسان ایرانی گوگل، مشکل بوجود آمده برای کاربران ایرانی برطرف شده و کاربران متاثر از این موضوع می‌توانند مانند گذشته برنامه‌های رایگان را از گوگل پلی دانلود کنند.

رفع مشکل دانلود نشدن برنامه ها از گوگل پلی