دولت برزیل فروش آیفون بدون شارژر را ممنوع کرد
07
سپتامبر

دولت برزیل فروش آیفون بدون شارژر را ممنوع کرد

در بیانیه‌ای اعلام کرد اپل باید فروش آیفون‌هایی را متوقف کند که بدون شارژر عرضه می‌شوند. به‌گفته‌ی دولت برزیل، هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند حذف شارژر باعث حفاظت از محیط‌زیست می‌شود.

دولت به اپل دستور داده است فروش آیفون بدون شارژر را در این کشور متوقف کند. برزیل می‌گوید قرارندادن آداپتور شارژ در جعبه‌ باعث می‌شود اپل محصولی «ناکامل» دردسترس مصرف‌کنندگان قرار دهد.

براساس گزارش رویترز، وزارت دادگستری برزیل جریمه‌ای معادل ۲٫۳۸ میلیون دلار برای اپل در نظر گرفته و دستور داده است فروش آیفون ۱۲ و مدل‌های جدیدتر از گوشی‌های سری آیفون متوقف شود. این وزارتخانه گفته است تمامی آیفون‌های دیگری که در جعبه‌ای بدون شارژر ارائه شوند، اجازه‌ی عرضه در بازار برزیل را ندارند. وزارت دادگستری استدلال کرده است جعبه‌ی آیفون وسیله‌ی جانبی اساسی در خود ندارد و این کار «اقدامی عمدی و تبعیض‌آمیز علیه مشتریان» است.

اپل در گفت‌و‌گو با مقام‌های برزیل اعلام کرده که حذف آداپتور شارژ از جعبه‌ی آیفون با هدف کاهش کربن انجام شده است؛ بااین‌حال، مقام‌های این کشور ادعای اپل را قبول ندارند. می‌گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد فروش آیفون بدون شارژر باعث حفاظت از محیط‌زیست می‌شود.

حکم جدید وزارت دادگستری برزیل در حالی تأیید می‌شود که تنها یک روز تا رونمایی نسل جدید آیفون فاصله داریم. قطعاً آیفون‌های نسل جدید را نیز بدون شارژر عرضه می‌کند. این شرکت به درخواست رویترز برای شفاف‌سازی در این زمینه پاسخ نداده است.

این نخستین‌باری نیست که برزیل علیه سیاست حذف شارژر از جعبه‌ی آیفون موضع می‌گیرد. این کشور یکی از نخستین کشورهایی بود که علیه اپل و حتی سامسونگ اقدام قانونی کرد و جریمه‌ای سنگین در نظر گرفت.