ادعای مایکروسافت درباره تلاش‌های سونی برای جلوگیری از اضافه شدن بازی‌ها به سرویس «گیم پس»
13
آگوست

ادعای مایکروسافت درباره تلاش‌های سونی برای جلوگیری از اضافه شدن بازی‌ها به سرویس «گیم پس»

مایکروسافت اعلام کرد که شرکت سونی مبلغی را تحت عنوان حق بلاک (Blocking Right) به برخی توسعه‌دهندگان و استودیوهای بازی‌سازی پرداخت می‌کند تا محتوای خود را به سرویس ایکس باکس گیم پس (Game Pass) منتشر نکنند. 

سونی این ادعاها را در قالب اسنادی که در اختیار یک نهاد رگولاتور در کشور برزیل و به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای توجیه قرارداد خرید استودیو بازی‌سازی اکتیویژن بلیزارد قرار داده، مطرح کرده است. 

مایکروسافت در این پرونده که در تاریخ نهم آگوست در شورای اداری دفاع اقتصادی برزیل (CADE) ثبت شده، آورده است: توانایی مایکروسافت برای تداوم توسعه گیم پس به دلیل اقدامات سونی جلوگیری از این رشد، تحت الشعاع قرار گرفته است. به گفته مایکروسافت، سونی برای جلوگیری از اضافه کردن محتوا در سرویس گیم پس و سایر خدمات اشتراکی، به شرکت‌ها حق بلاک پرداخت می‌کند. 

البته هنوز صحت و سقم این ادعا مشخص نشده و فعلا نمی‌توان در خصوص این اقدام احتمالی سونی اظهارنظر کرد. با این حال، قضیه ممکن است بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی باشد که مایکروسافت مطرح کرده است.

این احتمال وجود دارد که سونی، مبلغی را به شرکت‌ها پرداخت می‌کند تا حق انحصاری برخی محتواها را برای سرویس‌های استریم خود حفظ کند و یا اینکه، بندهایی را در قراردادهای خود با شرکت‌ها اضافه می‌کند تا از این طریق، از انتشار بازی‌های انتشاریافته خود در سرویس‌های اشتراک شرکت‌های رقیب جلوگیری کند.

مایکروسافت به جزییات دقیقی در خصوص ادعاهای خود اشاره‌ای نکرد و این کار را کمی‌دشوار می‌کند چراکه قرادادهای انتشار بازی‌ها می‌تواند پیچیده باشد به ویژه زمانی که حق پخش و خدمات مربوط به اشتراک در میان باشد. 

به هر روی، مایکروسافت سعی دارد تا رگولاتور CADE در بزریل را نسبت به خرید 68.7 میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد متقاعد کند. هرچند این روزها کمیسیون تجارت فدرال در آمریکا (FTC) ر حال بررسی اسناد ارائه‌شده از سوی مایکروسافت برای این خرید است که البته این اسناد خصوصی است. اما اسنادی که در برزیل ارائه شده، عمومی‌بوده و ناظر بر رقابت تجاری میان مایکروسافت و سونی است.