06
آگوست

گوگل متهم به انحصارطلبی در اروپا

رگولاتورهای آنتی تراست اتحادیه اروپا از توسعه دهندگان اپ پرسیده اند آیا تهدید گوگل به حذف اپلیکیشن ها به دلیل استفاده از گزینه های پرداخت جایگزین به کسب وکار آنها لطمه زده است یا خیر.

به گفته ۲ منبع آگاه، منتقدان ادعا می کنند هزینه ای که گوگل و اپل برای سرویس پرداخت در اپ فروشگاه های اپلیکیشن خود دریافت می کنند، زیاد است و سالانه هزینه ای چند میلیارد دلاری برای توسعه دهندگان ایجاد می کند. همین امر نشانه ای از انحصار قدرت در دو شرکت است.

به گفته منابع آگاه ماه گذشته پرسشنامه هایی در این زمینه به توسعه دهندگان اپ ارسال شده است. در این پرسشنامه ۱۶ سوال مطرح شده که برخی از آنها مربوط به بازه ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ و برخی دیگر به ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ هستند. کمیسیون اتحادیه اروپا و گوگل هنوز در این باره اظهار نظری نکرده اند.

غول های فناوری آمریکایی قبلا اعلام کرده بودند در صورتیکه اپلیکیشن ها از شیوه های پرداخت جایگزین استفاده کنند، از آغاز ژوئن سال جاری میلادی آنها را از اپ استور بیرون می کنند.

درهمین راستا در پرسشنامه اتحادیه اروپا از توسعه دهندگان اپ سوال شده بود آیا تغییر سیاست گوگل در سال جاری روی توزیع کالا و خدمات آنها در پلی استور گوگل تغییر کرده است یا خیر، کدام اپلیکیشن ها تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفته اند و توانایی آنها برای دسترسی به کاربران دستگاه های اندروید نیز تحت تاثیر قرار گرفته است یا خیر.

رگولاتورهای اروپایی می خواهند بدانند آیا تغییرات گوگل توسعه دهندگان اپلیکیشن را مجبور کرده ارائه گزینه های پرداخت جایگزین به جای «Google Billing» را رها کنند و اینکه آیا مهاجرت کاربران به یک سیستم پرداخت دیگر روی تعداد کاربران و دسترسی توسعه دهندگان به داده ها تاثیری داشته یا خیر.

در کنار این موارد از توسعه دهندگان سوال شده آیا آنها معتقدند در صورت ایجاد یک سیستم پرداخت دیگر قادر به ارائه سرویس یا محصولات بهتر هستند یا خیر.

همچنین در این پرسشنامه ذکر شده، رگولاتور رقابت اتحادیه اروپا می خواهد بداند آیا گوگل به توسعه دهندگان اپلیکیشن اجازه می دهد از یک سیستم پرداخت جایگزین استفاده کنند، از آنها هزینه سرویس دریافت می کند یا درباره امنیت روش های پرداخت آنها شکایتی داشته اند یا خیر.

ماه گذشته گوگل اعلام کرد توسعه دهندگان اپ های غیر از بازی رایانه ای می توانند سیستم های پرداخت جایگزین با کارمزد ۱۲ به جای ۱۵ درصد را به مشتریان خود ارائه کنند. این اقدام فقط برای اتحادیه اروپا و در جهت پیروی از قوانین این منطقه ارائه شده است. قوانین جدید اتحادیه اروپا سال آینده میلادی اجرایی می شود.