06
آگوست

فناوری وای فای 7 با سرعت ۵.۸ گیگابیت‌برثانیه‌ای

فناوری وای فای 7 با سرعت ۵.۸ گیگابیت‌برثانیه‌ای تا سال ۲۰۲۵ عرضه می‌شود

افناوری وای فای 7 با سرعت ۵.۸ گیگابیت‌برثانیه‌ای :ینتل با بهره‌گیری از فناوری بی‌سیم درحال توسعه‌ی وای فای 7 به‌دنبال افزایش سرعت پردازش و تولید محصولاتی با سرعت 5.8 گیگابیت‌برثانیه است.

همچنان که کار روی ویژگی‌های وای فای 7 ادامه پیدا می‌کند، محصولاتی در راه هستند که امکان پشتیبانی از این استاندارد جدید را دارند. هفته جاری، اینتل اعلام کرد کامپیوترهایی که امکان استفاده از ماژول وای فای 7 را داشته باشند طی دو سال آینده به بازار عرضه می‌شوند.

اریک مک‌لافلین، معاون گروه محاسبات مشتریان و مدیراجرایی گروه ابزارهای بی‌سیم اینتل، در کنفرانس خبری که اخیراً برگزار شد اعلام کرد:

درحال‌حاضر‌، درحال توسعه‌ی Wi-Fi ‘802.11be اینتل هستیم تا گواهینامه Wi-Fi Alliance را دریافت کرده و تا سال ۲۰۲۴ آن را روی محصولات کامپیوتری مثل لپ‌تاپ‌ها نصب کنیم. انتظار داریم این فناوری در سال ۲۰۲۵ در بازارهای جهانی ظاهر شود.

انتظار می‌رود استاندارد 802.11be مؤسسه‌ی مهندسان برق و الکترونیک که با نام Wi-Fi 7 نیز شناخته می‌شود، با استفاده از باند ۶ گیگاهرتزی در کنار باندهای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتزی حداکثر پهنای‌باند ۳۲۰ مگاهرتزی را ارائه دهد که درمقایسه با پهنای‌باند ۱۶۰ مگاهرتزی Wi-Fi 6/6E پیشرفت چشمگیری دارد.

همچنین، Wi-Fi 7 با مهاجرت از مدولاسیون کیوآام ۱۰۲۴ استاندارد Wi-Fi 6/6E به کیوآام ۴۰۹۶ و بهره‌مندی از قابلیت عملیات چندپیوندی و واحدهای منبع چندگانه توان‌عملیاتی را ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

به‌گفته مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، استاندارد جدید می‌تواند نرخ‌داده‌ای تا ۴۰ گیگابیت‌برثانیه به کاربران ارائه دهد که از نرخ‌داده‌ی ۹.۶ گیگابیت‌برثانیه‌ای Wi-Fi 6/6E بسیار بالاتر است. اگرچه این ارقام برای دستگاه‌هایی مثل کامپیوتر و لپ‍‌تاپ مقداری کمتر است، هنوز هم شاهد ارتقای سرعت درمقایسه با Wi-Fi 6E هستیم.

وای فای 7 چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

فناوری وای فای 7 با سرعت ۵.۸ گیگابیت‌برثانیه‌ای :درحال‌حاضر، اینتل انتظار دارد که لپ‌تاپ‌های مجهز به فناوری Wi-Fi 7 آینده‌اش درصورت پشتیبانی سیستم از کانال ۳۲۰ مگاهرتزی، کیوآام ۴۰۹۶ و قابلیت عملیات چندپیوندی بتواند نرخ‌داده‌ای تا ۵.۷۶ گیگابیت‌بر‌ثانیه به‌ارمغان بیاورد. بنابراظهارات اینتل، با فرض راندمان ۹۰ درصدی محصولات وای‌فای جدیدی که در باند ۶ گیگاهرتز کار می‌کنند، حداکثر سرعت بی‌سیم تخمینی فناوری جدید ۵.۱۹ گیابیت‌بر‌ثانیه است که درمقایسه با سرعت ۲.۴ گیگابیت‌بر‌ثانیه‌ای تراشه‌های اینتل با استاندارد Wi-Fi 6E رشد قابل‌توجهی را نشان می‌دهد.