چگونه ایمنی کارت اعتباری‌ها را افزایش دهیم؟
20
جولای

چگونه ایمنی کارت اعتباری‌ها را افزایش دهیم؟

«کلاهبرداری از کارت اعتباری» زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی اطلاعات کارت اعتباری شما را بدزدد و از آن برای خرید یا پرداخت پول استفاده کند. این در حالی است که قربانیانِ کلاهبرداری معمولاً مجبور نیستند مبلغی بپردازند.ایمنی

«کلاهبرداری از کارت اعتباری» زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی اطلاعات کارت اعتباری شما را بدزدد و از آن برای خرید یا پرداخت پول استفاده کند. این در حالی است که قربانیانِ کلاهبرداری معمولاً مجبور نیستند مبلغی بپردازند. روبراه شدن اوضاع در این حالت ممکن است نیازمند زمان و تلاش‌های بسیار باشد.

گزارش کارت‌های دزدیده شده و انتظار برای تحویل کارت جدید از طریق پست می‌تواند یک دردسر باشد. با این حال، می‌توان اقداماتی را برای حافظت از کارت اعتباری در برابر تهدیدات روزمره انجام داد. در ادامه، شش راه برای ایمن نگه داشتن کارت اعتباری ارائه شده است.

1. از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید
اگر از کارت اعتباری‌ استفاده می‌کنید، برنامه تلفن همراه کارت شما احتمالاً دارای احراز هویت دو مرحله‌ای است. این لایه دوم ایمنی، حافظت بیشتری از کارت اعتباری را فراهم می‌کند. رمزهای عبور معمولی به راحتی قابل حدس زدن هستند و استفاده از آن نباید تنها روش حفاظت امنیتی کاربر باشد. فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای دسترسی به اطلاعات کاربر را برای افرادی که قصد سوء دارند دشوارتر می‌کند.
هنگامی‌که احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید، اپلیکیشن تلفن همراه برای اجازه دسترسی به حساب کاربری، به دو نوع از اطلاعات نیاز دارد. یکی رمز عبور شما خواهد بود و دیگری اطلاعات هویتی شما مانند تشخیص چهره یا اثر انگشت و یا کلمه عبوری که به تلفن همراه شما ارسال می‌شود. بنابراین، حتی اگر رمز عبور شما لو رفته باشد، هیچ کس نمی‌تواند بدون گذر از مرحله دوم به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند.ایمنی

2. با دستگاه کامپیوتر یا موبایل شخصی خود خرید کنید
کتابخانه مکان مناسبی برای خرید آنلاین شما نیست. دستگاه‌های عمومی، مانند رایانه‌های کتابخانه یا تبلت‌های لابی هتل، اطلاعات ورود شما را ذخیره می‌کنند و آن را در اختیار کاربر بعدی قرار می‌دهند. حتی در صورت خروج از حساب نیز احتمال ذخیره ماندن اطلاعات در این دستگاه‌ها وجود دارد. به این صورت که اگر هکرها نرم‌افزارهای جاسوسی را روی دستگاه نصب کرده باشند، می‌توانند به شماره کارت اعتباری‌، نام کاربری و رمز عبور شما دسترسی پیدا کنند.
اگرچه استفاده از یک دستگاه شخصی باعث ارتقاء حفاظت می‌گردد، اما اگر از اینترنت Wi-Fi عمومی استفاده می‌کنید، مجرمان سایبری همچنان می‌توانند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. اتصال به شبکه‌های Wi-Fi عمومی ممکن است راحت باشد، اما ناامن است. بنابراین بهتر است اگر می‌توانید، به جای آن از هات اسپات شخصی خود استفاده کنید.

3. از رمزهای عبور منحصر به فرد استفاده کنید
اکثر افراد از رمز عبور یکسان برای ورود به حساب‌های کاربری خود استفاده می‌کنند. استفاده از یک رمز عبور ممکن است به شما کمک کند اطلاعات ورود خود را به خاطر بسپارید. اما احتمال هک شدن حساب کارت اعتباری شما را نیز آسان‌تر می‌کند. هنگامی‌که همیشه از یک رمز عبور استفاده می‌کنید، ریسک وارد شدن افراد غیر به حساب کاربری خودتان را افزایش می‌دهید. این زمانی اتفاق می‌افتد که مجرمان از اطلاعات دزدیده شده از یک حساب استفاده می‌کنند تا سعی کنند به بقیه حساب های شما دسترسی پیدا کنند.
برای محافظت از اطلاعات کارت اعتباری، رمزهای عبور بانکی شما باید منحصر به فرد باشد. یک قانون کلی قابل قبول هنگام ایجاد رمز عبور، ترکیب حروف بزرگ و کوچک و استفاده از اعداد و نمادها است.
علاوه بر این، از یک حساب “مدیریت رمزها” (Password Manager) استفاده کنید تا به شما کمک کند رمزهای عبور مختلف و پیچیده را در چندین حساب مدیریت و ذخیره کنید. حساب Password Manager با خیال راحت همه رمزهای عبور آنلاین شما را ذخیره می‌کند، بنابراین لازم نیست آنها را به خاطر بسپارید.

4. مراقب فیشینگ باشید
به تماس‌ها یا ایمیلهایی که اطلاعات کارت اعتباری شما را درخواست می‌کنند، پاسخ ندهید. احتمالاً یک کلاهبردار سعی می‌کند شما را با یک طرح فیشینگ فریب دهد. فیشینگ زمانی است که شخصی با شما تماس می‌گیرد یا به شما ایمیل می‌زند و اطلاعات شخصی شما را درخواست می‌کند. این کلاهبرداران می‌توانند از نام‌های شرکت‌های آشنا استفاده کنند تا راحت‌تر اعتماد شما را جهت گرفتن اطلاعات شخصی و بانکی شما جلب کنند.ایمنی
برای حافظت از خود در برابر فیشینگ، اگر کسی از شما اطلاعات شخصی درخواست کرد، سطحی از سوء ظن و تردید به طرف مقابل را حفظ کنید. به یاد داشته باشید که بانک هرگز برای تأیید اطلاعات حساب با شما تماس نخواهد گرفت، بنابراین اطلاعات کارت اعتباری را به هیچ‌کس ارائه ندهید. اگر از آدرسی که نمی‌شناسید ایمیلی دریافت کردید، روی هیچ لینکی کلیک نکنید و بلافاصله آن را گزارش دهید.

5. مراقب Card Skimming باشید
Skimming روشی است که مجرمان برای سرقت اطلاعات کارت اعتباری انجام می‌دهند. این کار معمولاً از طریق دستگاهی انجام می‌شود که به یک دستگاه پوز خرید مانند دستگاه خودپرداز یا پمپ بنزین متصل است. این دستگاه‌های کوچک معمولاً روی کارت‌خوان قرار می‌گیرند و شناسایی آنها دشوار است.
در حالی که ممکن است دیدن یک دستگاه اسکیمینگ دشوار باشد، چند راهکار وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود در برابر آن انجام دهید. ابتدا هر دستگاه کارتخوان را قبل از استفاده بررسی کنید. اگر صفحه گرافیکی دستگاه غیر عادی به نظر برسد، ممکن است دستکاری شده باشد.کارت اعتباری‌

6. سریع عمل کنید
اگر کیف پول شما به سرقت رفت یا کارت اعتباری شما مفقود شد، اقدام سریع می‌تواند به کاهش آسیب کمک کند. اول از همه، شما باید سرقت کارت را به بانک صادرکننده‌ی آن گزارش دهید. سپس، آنها کارت قدیمی‌ شما را باطل می‌کنند و از طریق پست یک کارت جایگزین برای شما ارسال می‌کنند.
اگر تراکنش‌های جعلی توسط کارت شما انجام شده باشد، باید بازپرداخت دریافت کنید. قانون صورتحساب اعتباری منصفانه افراد را در برابر کلاهبرداری کارت اعتباری تحت پوشش قرار می‌دهد و حداکثر مسئولیت شما را 50 دلار تعیین کرده است. پس از دریافت صورت حساب کارت اعتباری خود، صحت اطلاعات را تأیید کنید.ایمنی

مقابله با کلاهبرداری کارت اعتباری خسته کننده است. با انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب برای حافظت از خود، می‌توانید به میزان قابل توجهی شانس قربانی شدن را کاهش دهید.