رونمایی دوبی از استراتژی متاورس با هدف ایجاد ۴۰ هزار شغل
19
جولای

رونمایی دوبی از استراتژی متاورس با هدف ایجاد ۴۰ هزار شغل

دولت دوبی یک استراتژی متاورس را رونمایی کرد که ایجاد ۴۰ هزار شغل و افزودن چهار میلیارد دلار به اقتصاد این امیرنشین در پنج سال آینده را هدف گرفته است.

شیخ حمدان بن محمد، ولیعهد دوبی، در توییتی اعلام کرد استراتژی متاورس دوبی، یک برنامه یکپارچه است که هدف آن قرار دادن دوبی در میان ۱۰ شهر بزرگی است که آینده این فناوری نوظهور را در سطح جهانی شکل می دهند.

شیخ حمدان گفت: این برنامه، انقلاب جدید در عرصه فناوری و اقتصادی است که روی همه جنبه‌های زندگی در دو دهه آینده تاثیر خواهد گذاشت.

این ابتکار، دو برابر کردن شمار شرکتهای بلاک چین و متاورس را هدف گرفته است.  

به گفته شیخ حمدان، در حال حاضر حدود 1000 شرکت در دوبی در عرصه متاورس کار می کنند که ۵۰۰ میلیون دلار در اقتصاد ملی مشارکت می کنند و انتظار می رود تعداد آنها طی مدت هدف گذاری شده، افزایش چشمگیری پیدا کند.

متاورس فضای دیجیتالی نوظهوری است که در آن، افراد از طریق آوارتارهای خود به تعامل با یکدیگر می‌پردازند.

طبق گزارش شرکت کانادایی پرسدنس ریسرچ، پیش‌بینی می‌شود ارزش بازار متاورس با نرخ رشد سالانه مرکب بیش از ۵۰ درصد، از ۴۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱، به بیش از ۱.۶ تریلیون دلار تا سال ۲۰۳۰ صعود کند.

امارات متحده عربی اقدامات مهمی را برای یکپارچه کردن متاورس و فناوری مربوط به آن شامل بلاک‌چین، رمزارزها و نوآوریهای وب ۳ در اقتصاد، دولت و جامعه و توسعه اقتصاد آینده خود، انجام داده است.

سازمان رگولاتوری دارایی‌های مجازی دوبی در ماه مه با ایجاد دفتر مرکزی متاورس، وارد دنیای متاورس شد و نخستین رگولاتوری شد که در فضای دیجیتالی نوظهور حضور پیدا می‌کند. این سازمان در مارس تحت قانون مقررات دارایی مجازی دوبی تاسیس شد. هدف از این سازمان، ایجاد یک چارچوب قانونی پیشرفته برای حمایت از سرمایه گذاران و فراهم کردن استانداردهای بین المللی برای مدیریت صنعت دارایی مجازی و امکان پذیر کردن رشد کسب و کار مسئولیت پذیر در این امیرنشین است.

یافته‌های بررسی بانک‌لِس تایمز نشان داد علاقه به مشاغل مربوط به متاورس رو به رشد است و در چند ماه گذشته، بیش از ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است که گویای شناخته شدن بیشتر این مفهوم در میان شرکتها و نیروی کار است.

وزارت اقتصاد دیجیتالی، هوش مصنوعی و سیستم دورکاری امارات متحده عربی اوایل ماه میلادی جاری توافقنامه مقدماتی با شرکت Chainalysis برای فراهم کردن برنامه‌های آموزش مجازی برای نهادهای دولتی این کشور امضا کرد.

شیخ حمدان گفت: استراتژی متاورس دوبی برای اهداف این امیرنشین برای تبدیل شدن به یکی از اقتصادهای بزرگ برای متاورس و یک مرکز مهم برای جامعه جهانی، ضروری است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این استراتژی همه جنبه‌های توسعه متاورس از فرمول‌بندی مقررات و توسعه کاربردها و پرورش استعدادها و مشخص کردن راه‌های استفاده نهادهای دولتی از این راه‌کارها را دربرمی‌گیرد.