06
جولای

قیمت سری آیفون ۱۴ احتمالاً افزایش خواهد یافت

قیمت سری آیفون ۱۴ احتمالاً افزایش خواهد یافت

قیمت سری آیفون ۱۴ احتمالاً افزایش خواهد یافت:براساس اعلام زنجیره‌ی تأمین‌کنندگان آیفون ۱۴، به‌دلیل شرایط کنونی اقتصاد جهانی و برخی مشکلات دیگر، قیمت این سری از گوشی‌های اپل احتمالاً افزایش درخورتوجهی خواهد یافت.

Shawa Denko K.K، یکی از تأمین‌کنندگان تراشه‌های موردنیاز آیفون‌های اپل، درباره‌ی افزایش احتمالی قیمت این گوشی‌های هوشمند در آینده هشدار داد. این شرکت ژاپنی اعلام کرده است که به‌دلیل مواجهه با مشکلات اقتصادی صنعت ۵۵۰ میلیارد دلاری نیمه‌هادی، قیمت‌هایش را افزایش خواهد داد.

به‌گزارش iMore و به‌نقل از بلومبرگ، به‌دلیل شرایط فعلی جهان درمقابل کووید ۱۹ و تأثیرات جنگ اوکراین و سقوط ارزش ین ژاپن، در سال جاری بارها شاهد افزایش قیمت‌ها بوده‌ایم. هیدکی سامیا، مدیرمالی Shawa Denko K.K، هفته‌ی گذشته هشدار داد بعید است مشکلات موجود تا سال آینده برطرف شوند. او در مصاحبه‌ای به بلومبرگ گفت که شرکتش مجبور شده است هزینه‌های اعلام‌شده به مشتریان خود را به‌شدت افزایش دهد. طبق اعلام سامیا، هزینه‌های مشتریان این شرکت اکنون دوبرابر قیمتی است که قبلاً به آن‌ها اعلام شده بود.

بلومبرگ گزارش می‌دهد که Shawa Denko انتظار دارد قیمت‌ها حتی بیشتر افزایش یابند و خطوط تولید زیان‌آور این شرکت نیز به حالت تعلیق درآیند. همان‌طورکه اشاره شد، این شرکت ژاپنی یکی از تأمین‌کنندگان TSMC است‌ و TSMC نیز تراشه‌های موردنیاز بهترین مدل‌های آيفون‌های اپل را تولید می‌کند. این تراشه‌ساز تایوانی درواقع تراشه‌های سری آیفون ۱۲ و آيفون ۱۳ را تولید کرده است و وظیفه‌ی تولید پردازنده‌های سری آیفون ۱۴ را نیز برعهده دارد. بدین‌ترتیب، انتظار می‌رود قیمت مدل‌های پرو آیفون‌های آینده اپل جهش درخورتوجهی را تجربه کند.

فروش آیفون در چین درمقایسه‌با گوشی‌های سایر شرکت‌ها بیشتر بوده است

نتیجه‌ی همه‌ی تغییرات در قیمت قطعات، این است که شرکت‌هایی مثل اپل درنهایت مجبور خواهند شد که محصولاتشان را گران‌تر بفروشند و این شرایط درنهایت می‌تواند بار ناشی از افزایش هزینه‌ها را به‌دوش مشتریان بیندازد. شرایط کنونی اقتصاد جهانی پیش‌از‌این برخی از بازارها را تحت‌تأثیر قرار داده است. هفته‌‌ی گذشته، اپل به‌طور ناگهانی قیمت برخی از مدل‌های آیفون ۱۳ و آیپد را در ژاپن تا ۲۰ درصد و حتی بیشتر افزایش داد تا بتواند با فشارهای ناشی از کاهش ارزش ین مقابله کند.

به‌نظر می‌رسد در آینده بازهم شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود. همچنین، با‌‌‌توجه‌‌‌به اینکه هیچ نشانه‌ای از بهبود وضعیت موجود در کوتاه‌مدت دیده نمی‌شود، خطر بسیار بزرگی وجود دارد که می‌تواند به مشتریان آيفون ضربه بزند. اینکه بار ناشی از افزایش هزینه‌های درنهایت بر دوش مصرف‌کنندگان نهایی انداخته خواهد شد، بسیار ناامیدکننده است.