03
جولای

سرفیس گو 4 احتمالاً با پردازنده Arm به‌زودی از راه می‌رسد

سرفیس گو 4 احتمالاً با پردازنده Arm به‌زودی از راه می‌رسد

سرفیس گو 4 احتمالاً با پردازنده Arm به‌زودی از راه می‌رسد:شایعه‌ی جدیدی می‌گوید مایکروسافت احتمالاً سرفیس گو 4 را با پردازنده‌ی مبتنی‌بر معماری Arm تولید می‌کند. این تبلت اقتصادی شاید تا قبل از پایان امسال عرضه شود.

نسل جدید تبلت اقتصادی مایکروسافت که فعلاً آن را با نام سرفیس گو 4 می‌شناسیم ممکن است با پردازنده‌ی مبتنی‌بر معماری Arm تولید شود. به گزارش XDA Developers به نقل از Windows Central، مایکروسافت هنوز تصمیم قطعی خود را نگرفته و ممکن است این تبلت جدید در نهایت از پردازنده‌ی Arm استفاده نکند.

از زمان معرفی نسخه‌ی آرم ویندوز (Windows on Arm) و سپس رونمایی سرفیس گو، شماری از کاربران همواره خواستار عرضه‌ی محصولی در خانواده‌ی سرفیس گو شده‌اند که از ویندوز آرم استفاده کند. پلتفرم‌هایی مثل Qualcomm Snapdragon 7c به‌طور معمول در دستگاه‌های اقتصادی استفاده می‌شوند و برخی از دستگاه‌های این بخش از بازار نظیر سامسونگ گلکسی بوک گو توانسته‌اند عملکرد خوبی از خود نشان دهند.

به‌نظر می‌رسد مایکروسافت در سال ۲۰۲۲ قصد دارد جدی‌تر از همیشه به معماری آرم نگاه کند. این شرکت در جریان برگزاری مراسم Build امسال مجموعه‌ابزار کاملی را با سرویس‌هایی که به‌صورت بومی برای معماری آرم توسعه داده‌ شده‌اند (نظیر Visual Studio) معرفی کرد.

این شرکت همچنین با پروژه‌ی Volterra به‌دنبال تولید سیستمی برپایه‌ی معماری آرم است. Volterra یک کیت توسعه‌ی محصول است که از مدل ناشناخته‌ای از پردازنده‌های مبتنی‌بر آرم استفاده می‌کند. توسعه‌دهندگان با بهره‌گیری از این کیت، اپلیکیشن‌های آرم را توسعه می‌دهند و آزمایش می‌کنند.

با وجود برنامه‌های مایکروسافت برای افزایش توجه به آرم، احتمالاً این شرکت قصد ندارد به‌این‌زودی‌ها به‌شکل همه‌جانبه سراغ معماری آرم برود (مشابه اقدامی که اپل در کامپیوترهای خانواده‌ی مک انجام داده است). مایکروسافت همچنان به تولید سرفیس‌های مجهز به پردازنده‌ی اینتل ادامه می‌دهد. ردموندی‌ها ممکن است مدل دیگری از سرفیس گو 4 را با پردازنده‌ی اینتل بسازند که مخصوص کسب‌وکارها باشد و مدل مجهز به پردازنده‌ی آرم را دردسترس مشتریان عادی قرار دهند.

چه انتظاراتی از مایکروسافت سرفیس در سال ۲۰۲۲ داریم

اگر مایکروسافت واقعاً به‌دنبال تولید سرفیس گو 4 با پردازنده‌ی آرم باشد احتمالاً در نهایت از یکی از پردازنده‌های سری Snapdragon 7c استفاده می‌کند، البته امکان استفاده از پردازنده‌های دیگری نیز وجود دارد. شاید شرکت ردموندی سراغ مدلی قدیمی از پردازند‌ه‌های سری Snapdragon 8cx برود، اما احتمال این کار کمتر است.

سرفیس گو 4 احتمالاً با پردازنده Arm به‌زودی از راه می‌رسد:بهره‌مندی سرفیس گو 4 از پردازنده‌ی آرم صرفاً حدس و گمان است و تا زمانی که مایکروسافت چیزی اعلام نکند همه‌چیز در حد شایعه باقی می‌ماند. این‌که چنین دستگاهی چه زمانی عرضه می‌شود، سؤالی است که جواب دادنش ساده نیست. مایکروسافت سرفیس گو 2 را حدوداً دو سال پس از نسل اول عرضه کرد، اما یک سال بعد شاهد عرضه‌ی سرفیس گو 3 بودیم. سرفیس گو 4 ممکن است امسال دردسترس قرار بگیرد. در دیرترین حالت،‌ سال آینده‌ی میلادی شاهد عرضه‌ی این تبلت خواهیم بود.