26
ژوئن

پتنت جدید اپل؛ آیفون یا آیپد تاشدنی با پشتیبانی از قلم لمسی

پتنت جدید اپل؛ آیفون یا آیپد تاشدنی با پشتیبانی از قلم لمسی

پتنت جدید اپل؛ آیفون یا آیپد تاشدنی با پشتیبانی از قلم لمسی: پتنت جدید اپل دستگاهی با نمایشگر تاشدنی (احتمالاً آیفون یا آیپد) را نشان می‌دهد که از قلم لمسی پشتیبانی می‌کند. اپل احتمالاً دیر یا زود وارد بازار تاشدنی‌ها می‌شود.

سامسونگ، هواوی، شیائومی و چند شرکت گوشی‌ساز دیگر در سال‌های اخیر وارد بازار گوشی‌های تاشدنی شده‌اند، اما اپل فعلاً ترجیح داده آیفون‌ها را با طراحی مرسوم بسازد و سراغ تولید این نوع دستگاه‌ها نرود. بااین‌حال افشاگران می‌گویند اپل به شکل فعالانه مشغول کار روی آیفون یا آیپد مجهز به نمایشگر تاشدنی است.

اداره‌ی ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده‌ی آمریکا به‌تازگی پتنت جدیدی منتشر کرده که مربوط به اپل است و چنین عنوانی دارد: «دستگاه‌های الکترونیکی مجهز به نمایشگر تاشو با ساختارهای پشتبیان ناحیه‌ی انعطاف‌پذیر.»

به گزارش Patently Apple، اپل در توضیحات پتنت خود به دستگاهی الکترونیکی اشاره می‌کند که قاب تاشو دارد و به دستگاه امکان می‌دهد حول یک محور، تا و باز شود. ممکن است یک صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر در داخل بدنه‌ی تاشو محصول قرار بگیرد. صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر ممکن است آرایه‌‌ی خاصی از پیکسل‌ها داشته باشد و به هنگام تا شدن بدنه، حول محور خم شود. در بخش توضیحات آمده که احتمالاً یک لایه‌ی نازک شیشه‌ای به‌عنوان پوشش روی نمایشگر انعطاف‌پذیر قرار می‌گیرد.

پتنت آیفون تاشدنی اپل و طرح گرافیکی iPhone

ممکن است یک فرورفتگی شیارمانند به موازات محورِ خمیدگی، در پوشش شیشه‌ای ایجاد شود. این فرورفتگی یک بخش نازک انعطاف‌پذیر را روی شیشه‌ ایجاد می‌کند و به صفحه‌نمایش امکان می‌دهد حول محورِ دستگاه خم شود. اپل می‌گوید ممکن است برای کمک به مسطح شدن لایه‌ی پوششیِ نمایشگر، در فرورفتگی از پلیمر استفاده کند.

اپل ممکن است برای کمک به مسطح شدن سطح لایه‌ی پوششیِ نمایشگر، ساختارهای محکم مثل نوارهای شیشه‌ای یا گوی‌های شیشه‌ای کوچک را در پلیمر جاسازی کند. با این کار سطح بیرونی لایه‌ی پوششی با فشار خارجی اشیایی مثل قلم لمسی تغییر شکل نمی‌دهد. اپل در این بخش از توضیحات پتنت به قلم لمسی اشاره کرده و این یعنی به احتمال بسیار زیاد آیفون تاشدنی از اپل پنسل پشتیبانی خواهد کرد.

اپل در ماه مارس سال ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰) در پتنت جدیدی نشان داد که یکی از محصولات تاشدنی‌اش قرار است از نوع لپ تاپ باشد. در آن پتنت تصاویری ارائه شده بود که شباهت‌های زیادی به تصاویر پتنت فعلی داشتند.

لپ تاپ تاشدنی برخلاف مک‌بوک‌های امروزی دستیابی به دستگاهی تبدیل‌پذیر (دو در یک) را ممکن می‌کند. یک آیپد مجهز به نمایشگر بزرگ را تصور کنید که امکان خم کردن آن وجود داشته باشد؛ در این حالت اگر دستگاه را به‌میزان ۹۰ درجه تا کنید، می‌توانید از بخش پایینی نمایشگر به‌عنوان صفحه‌کلید مجازی بهره بگیرید. ایسوس و اچ‌پی احتمالاً پاییز امسال چنین محصولاتی معرفی خواهند کرد.

جزئیات پتنت ۲۰۲۲ اپل برای آیفون یا آیپد تاشدنی

برای مشاهده در ابعاد اصلی روی تصویر کلیک کنید

اپل در بخش توضیحات می‌گوید تصویر اول پتنت (FIG. 1) ممکن است مربوط به آیفون،‌ آیپد یا لپ تاپ باشد. در تصویر دوم پتنت (FIG. 2) لپ تاپی با نمایشگر انعطاف‌پذیر می‌بینیم. تصویر چهارم پتنت (FIG. 4) نمای مقطعی صفحه‌نمایشی منعطف را از بخش کناری به نمایش می‌گذارد که روی آن از یک لایه‌ی پوششی استفاده شده است. بخشی از این لایه‌ی پوششی ساختار نازک‌تری برای ناحیه‌ی لولا دارد. تصویر هفتم پتنت (FIG. 7) ماده‌ی پلیمری‌ را که درون فرورفتگی قرار گرفته و در آن از ذرات محکم استفاده شده است نمایش می‌دهد.

همان‌طورکه در تصویر شماره‌ی هفت پتنت می‌بینید ساختارهای محکم نظیر ذرات کوچکی که با عدد ۶۰ در تصویر مشخص شده‌اند ممکن است به درون پلیمر (۵۰) وارد شوند. این ذرات محکم ممکن است سازه‌هایی کره‌ای‌ یا سازه‌هایی به شکل‌های دیگر باشند و از مواد اولیه‌ای مثل شیشه ساخته شوند که مدول الاستیسیته‌ی آن بیشتر از پلیمر است.

اپتنت جدید اپل؛ آیفون یا آیپد تاشدنی با پشتیبانی از قلم لمسی: ین سبک طراحی باعث می‌شود استحکام پلیمر افزایش پیدا کند. همچنین ذرات مستحکم موجود در پلیمر باعث می‌شوند بخشی از سطح پوششِ شیشه‌ای که در بالای بخشِ نازک‌شده قرار می‌گیرد به‌راحتی ازطریق فشار اشیایی مثل قلم لمسی دچار فرورفتگی نشود.

پتنت‌ها به‌طور معمول شامل جزئیات تخصصی و جملات نامفهوم زیادی هستند و ما تلاش کردیم آنچه را که اپل در پتنت جدیدش ارائه داده، تا حد امکان به‌شکل قابل‌فهم بیان کنیم. برای کسب جزئیات بیشتر و تخصصی‌تر می‌توانید صفحه‌ی پتنت شماره‌ی ۲۰۲۲۰۲۰۱۸۸۵ را در دیتابیس اداره‌ی ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده‌ی آمریکا مشاهده کنید.

فراموش نکنید هرآنچه گفتیم مربوط به پتنت است و پتنت‌ها گاهی اوقات هرگز به محصول واقعی تبدیل نمی‌شوند. بنابراین تا زمانی که اپل چیزی اعلام نکند، همه‌چیز در حد شایعه باقی می‌ماند.