مایکروسافت به‌منظور ایجاد جریان کاری ساده‌تر محصولات داده‌محور خود را ادغام می‌کند
25
مه

مایکروسافت به‌منظور ایجاد جریان کاری ساده‌تر محصولات داده‌محور خود را ادغام می‌کند

ردموندی‌ها در کنفرانس توسعه‌دهندگان بیلد، از «پلتفرم داده هوشمند مایکروسافت» رونمایی کردند که تلاشی برای نزدیک‌تر کردن پایگاه داده، تجزیه‌وتحلیل و خدمات دولتی موجود شرکت است.

به‌نقل‌ از روهان کومار، معاون داده‌های Azure شرکت مایکروسافت، تغییر رویکرد به سمت این پلتفرم از چند سال پیش آغاز شده است. وی ادامه داد:

«چهار سال پیش، من مزیت آن‌ را در تجزیه‌وتحلیل داده‌ها دیدم. ما دیدیم که در یکپارچه‌سازی داده‌ها به‌عنوان یک سرویس جداگانه، پایگاه داده، تجزیه‌وتحلیل داده‌های بزرگ و Power BI وجود دارد. نکته مهمی که مشاهده شد و مشتریان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کردند، کنار هم قرار دادن آن‌ها بود. چون ابتدا باید داده‌ها را ادغام و آن‌ها را در پایگاه داده ثبت می‌‎کردند، سپس پرس‌و‌جو در انبار آغاز می‌شد، بعد نوبت تصویرسازی داده‌ها در Power BI است و در آخر شاید جریان کاری جدیدی با یادگیری ماشینی هم نیاز باشد.»

گفتنی است که با Azure Synapse، این شرکت اولین گام را در مسیر کمک به مشتریان خود برای کار با انواع داده‌ها در سرویس‌های مختلف، عمدتاً با تمرکز بر پایگاه‌ها و انبارهای داده، برداشت. حالا، کومار خاطرنشان می‌کند ردموندی‌ها در حال گسترش این امر در پایگاه‌های اطلاعاتی عملیاتی و دولتی هستند. به‌طور خاص، این بدان معنی است که مایکروسافت حالا Azure Synapse Link را برای SQL راه‌اندازی می‌کند؛ به‌عنوان مثال، در ترکیب با Azure Synapse Analytics، امکان تجزیه‌وتحلیل بلادرنگ برای SQL Server 2022 و پایگاه داده Azure SQL فراهم می‌شود.

در مورد SQL Server 2022 که حالا به مرحله‌ی پیش‌نمایش رسیده، کومار آن‌را به‌عنوان «متصل‌ترین نسخه تحت ابر» توصیف می‌کند که با پشتیبانی از Synapse Link تمام تعهدات جدید برای تجزیه‌وتحلیل، بدون توجه به فشار کاری، به Synapse و Azure ارسال می‌شوند. در اتصال SQL Server 2022 به Azure همچنین امکان بازیابی فاجعه برای Azure AQL Managed Instance در فضای ابری فعال شده و همچنین Microsoft Purview، پلتفرم مدیریت داده این شرکت، اکنون با SQL Server 2022 ادغام شده است.

کومار همچنین در مورد Purview که می‌تواند تعدادی از دارایی‌های شخص ثالث را در محل مدیریت کند، خاطرنشان کرد که حالا نه‌تنها یکپارچه‌سازی با SQL Server، بلکه قابلیت‌های جدیدی مانند توانایی دریافت بینش عمیق‌تر در مورد کل داده‌های یک شرکت وجود دارد؛ البته مایکروسافت همچنین در حال کار با ارائه‌دهندگان خدمات شخص ثالث برای گسترش این قابلیت‌ها است. به گفته معاون Azure یکی از مسائل بزرگی که از سمت مشتریان مطرح می‌شود این است که «داده‌های ما در چندین منطقه از جهان پخش شده، اما ما نمی‌خواهیم که مثلاً داده‌های اروپایی‌مان هرگز از مرزهای اروپا خارج شود، بنابراین باید آن‌ها را پیش خود داشته باشیم و حتی در صورت شکسته شدن این قانون باید هشدارهایی هم دریافت کنیم.» گفتنی است که با ویژگی جدید Data Insights، شرکت‌ها حالا می‌توانند دقیقاً این کار را انجام دهند.

البته، تعدادی از ویژگی‌های محصول جدید نیز وجود دارد که مستقیماً به پلتفرم کلی مرتبط نیستند. برای مثال، یک سطح جدید «Business Critical» برای پایگاه داده Azure در MySQL وجود دارد که نوید بهبود عملکرد ۱/۵ برابری را می‌دهد؛ همچنین Microsoft Graph Data Connect جدید، مشتریان را قادر می‌سازد تا به‌طور ایمن از داده‌های Microsoft 365 خود خروجی بگیرند؛ اگرچه شاید این‌ روزها کسی با مایکروسافت گراف آشنایی نداشته باشد.

همچنین شاید مهم‌تر از همه، پیش‌نمایش یک ویژگی سلف‌سرویس برای پایگاه داده موضوع‌محور Power BI باشد. کومار در ادامه توضیح می‌دهد:

امروز، اگر یک کاربر تجاری هستید و می‌خواهید پایگاه داده‌ای موضوع‌محور داشته باشید، اقدام عادی شما این است که با تحلیلگر داده صحبت کنید. حالا، با داده‌های Power BI، ما آن را به یک قابلیت سلف‌سرویس تبدیل کرده‌ایم تا بتوانید با یک جریان کاری بسیار ساده داده‌ها را انتخاب کنید.