حمله سایبری
24
فوریه

حمله سایبری همزمان با حمله نظامی؛ برخی وب‌سایت‌های دولتی اوکراین از دسترس خارج شد

به گفته یک مقام اوکراینی، چندین وب‌سایت دولتی و همچنین وب‌سایت برخی‌ بانک‌های این کشور همزمان با حمله نظامی روسیه، مورد حمله سایبری قرار گرفته و به صورت موقت از دسترس خارج شدند.

هنوز به صورت دقیق عاملان این حمله سایبری تایید نشده است. «میخائیلو فدوروف» ریاست وزارت تحول دیجیتال اوکراین در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که چندین وب‌سایت دولتی اوکراین از روز چهارشنبه به دنبال حمله سایبری به صورت موقت از دسترس خارج شده‌اند. این حمله ، وب‌سایت برخی بانک‌های اوکراین را نیز تحت تاثیر قرار داده ولی هنوز میزان خسارت وارد شده در اثر این موضوع مشخص نشده است.

حمله سایبری به سایت های اوکراین

حمله سایبری  به وب‌سایت‌های دولتی اوکراین

وب‌سایت‌های وزارت امور خارجه اوکراین، کابینه وزیران، پارلمان این کشور، از جمله وب‌سایت‌هایی هستند که در اثر حمله سایبری آفلاین شده‌اند. هفته گذشته نیز اوکراین حمله جداگانه دیگری را برای چهار وب‌سایت دولتی گزارش کرده بود. همزمان، پلیس سایبری اوکراین گفته بود که برخی از شهروندان پیام‌هایی را دریافت کرده بودند که دستگاه‌های خودپرداز در اوکراین از کار افتاده‌اند. هرچند درنهایت مشخص نشد که آیا واقعا دستگاه‌های خودپرداز تحت تاثیر قرار گرفته است یا خیر.

کاخ سفید حملات قبلی را به عوامل روسی نسبت داده بود، هرچند روسیه مسئولیت حمله سایبری هفته گذشته به وب‌سایت‌های دولت اوکراین را رد کرد.

یکی از مقام‌های کاخ سفید در گفتگویی با خبرگزاری ان‌بی‌سی نیوز گفته بود:

«ما این حوادث را بیشتر به فعالیت‌هایی که روسیه برای بی‌ثبات کردن اوکراین انجام می‌دهد، همراستا می‌بینیم. ما با اوکراین در ارتباط با نیازهای سایبری، در ارتباط هستیم.»

گفتنی است یکی از نمایندگان سفارت روسیه در واشنگتن دی‌سی، به درخواست برای اظهار نظر در این موضوع پاسخی نداده است.

به نظر می‌رسد با شدت گرفتن درگیری‌ها، مقامات آمریکایی نگران هستند شبکه حمل و نقل و حتی رسانه‌های اوکراین با حملات سایبری روبرو شوند.

شرکت اطلس سیستم افق

فروشگاه آنتی ویروس نود 32