فرآیند تنظیم آینه تلسکوپ جیمز وب آغاز شد
06
فوریه

فرآیند تنظیم آینه تلسکوپ جیمز وب آغاز شد

ناسا اعلام کرد که تیم ماموریت جیمز وب اخیرا فرآیند تنظیم ۱۸ بخش آینه اصلی تلسکوپ جیمز وب را که سه ماه به طول خواهد انجامید، آغاز کرده است.

این تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری اخیرا توانست برای اولین بار و با کمک ابزار دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRcam) خود، فوتون‌هایی را از ستاره‌های دور شناسایی کند. این ابزار، سنسور تصویری اصلی تلسکوپ جیمز وب به شمار می‌رود و از قدرت بسیار بالایی در اکتشافات برخوردار است.

جیمز وب در اواخر ماه ژانویه و پس از طی یک سفر تقریبا یک ماهه به دومین نقطه لاگرانژ خورشید-زمین در فاصله یک میلیون مایلی زمین رسید. به گفته ناسا، تصاویر اولیه تلسکوپ فضایی بدون فوکوس خواهند بود و از آنها برای تنظیم آهسته آینه‌های دوربین استفاده خواهد شد تا بتوان تصاویری واحد و واضح را ثبت کرد.

۱۳ هدف مهم تلسکوپ فضایی جیمز وب مشخص شد - زومیت

این سازمان فضایی اعلام کرد که فعلا در آغاز راه هستیم اما نتایج اولیه با انتظارات و شبیه‌سازی‌ها مطابقت دارد. تیم ماموریت پیشتر یک مدل در مقیاس یک ششم از این تلسکوپ را برای تمرین تنظیم یا تراز کردن آینه‌های این رصدخانه ساختند و اکنون برای اجرای این فرآیند به شکل واقعی و برای تلسکوپ جیمز وب آماده شده‌اند.

علی‌رغم تجربه و مهارت بالای داشمندان ناسا، این فرآیند پیچیدگی‌های خاص به خود را دارد و قرار است طی سه ماه آینده در قالب هفت مرحله صورت گیرد.

این مراحل شامل شناسایی تصویر، تراز قطعه، انباشت تصویر، فازبندی دقیق، تراز کردن تلسکوپ روی میدان دید ابزار و هم‌ترازی مجدد برای اصلاح نهایی می‌شوند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب، پس از پیمودن صدها هزار کیلومتر در فضا، اخیرا آخرین مانور اصلاح مسیر خود را با موفقیت به پایان رساند و به مدار نهایی خود در فاصله ۱.۵ میلیون کیومتری زمین رسید.

جیمز وب در این نقطه می‌تواند قدیمی‌ترین ستاره‌ها و کهکشان‌های کیهان را رصد کند. این تلسکوپ در روز کریسمس به فضا پرتاب شد و سفری عجیب را به سمت مقصد مدنظر محققان و اخترشناسان ناسا آغاز کرد.

به دلیل اندازه بزرگ این تلسکوپ، محققان به ناچار قسمت‌های مختلف آن را تا کرده و به صورت تاشده، آن را سوار بر موشک آریان ۵ به فضا پرتاب کردند. این تلسکوپ پس از رسیدن به فضا، فرآیند باز شدن بخش‌ها و قطعات مختلف خود را آغاز کرد که این فرآیند برای اولین بار در جهان اتفاق می‌افتاد.