ناسا با کمبود شدید فضانورد مواجه شده است
27
ژانویه

ناسا با کمبود شدید فضانورد مواجه شده است

ماموریت آرتمیس ناسا

ناسا اخیرا اعلام کرده بود که به دنبال توسعه ماموریت‌های سرنشین‌دار خود به کره ماه و ایستگاه فضایی بین‌المللی است. اما مشکلی که وجود دارد این است در حال حاضر با کمبود شدید فضانورد مواجه است.

ناسا در جدیدترین گزارش خود گفته است که تعداد فضانوردان این آژانس فضایی بعد از رسیدن به حداکثر تعداد خود در سال ۲۰۰۰ که حدود ۱۵۰ نفر بود، به‌طور مرتب کاهش یافته و حالا به ۴۴ نفر سیده است. این تعداد فضانورد، کمترین تعداد در ۲۰ سال گذشته است و همین موضوع ناسا را به‌شدت نگران کرده است.

ناسا در گزارش خود گفته است که هم‌اکنون در حال تربیت فضانوردانی از طریق ماموریت‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی است و امیدوار است از بین همین فضانوردان افرادی را برای ماموریت‌های آینده خود برای سفر به ماه و کره مریخ انتخاب کند.

البته قبلا چنین وضعیتی را پیش‌بینی کرده بود و به همین‌خاطر در انتهای سال ۲۰۲۱ تعداد ۱۰ متقاضی جدید را برای حرفه فضانوردی انتخاب کند و البته نباید فراموش کنیم که آموزش این افراد حداقل دو سال طول خواهد کشید.

اما مشکل اساسی در حال حاضر این است که نبود فضانورد آماده و کافی در ناسا ممکن است ماموریت‌های کنونی این آژانس فضایی را نیز با اختلال مواجه کند. ضمن اینکه این مشکل ممکن است ماموریت سفر به ماه ناسا را نیز که برای سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است به تاخیر بیاندازد.

برای حل این مشکل چند پیشنهاد در گزارش خود ارائه کرده است که از آن جمله می‌توان به همکاری نزدیک واحدهای مختلف این آژانس فضایی برای بهبود آموزش فضانوردان اشاره کرد.

بد نیست بدانید که در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار نفر برای اشتغال در حرفه فضانوردی به ناسا درخواست داده‌اند و این نشان می‌دهد که تعداد علاقمندان به فضانوردی چقدر زیاد است. حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که ناسا سرانجام چه تصمیمی برای آینده ماموریت‌های خود می‌گیرد.