25
ژانویه

کاهش قیمت پردازنده‌های گرافیکی با سقوط اخیر ارزش ارز دیجیتال

کاهش قیمت پردازنده‌های گرافیکی با سقوط اخیر ارزش ارز دیجیتال

کاهش قیمت پردازنده‌های گرافیکی با سقوط اخیر ارزش ارز دیجیتال:کاهش درخورتوجه اخیر در قیمت ارزهای دیجیتال باعث شده قیمت برخی کارت گرافیک‌ها کاهش یابد که این موضوع برای گیمرها خبر خوبی محسوب می‌شود.

به‌طور خلاصه، قیمت پردازنده‌های گرافیکی در‌ سال گذشته باعث ایجاد دردسرهایی برای گیمرها شده، اما افزایش سختی استخراج ارزهای دیجیتال و کاهش ارزش اتریوم، بار دیگر به کاهش قیمت کارت گرافیک‌های انویدیا و AMD در خرده‌فروشی‌ها کمک کرده است.

به گزارش تک‌اسپات، هفته‌ی گذشته اعلام شد که انویدیا تصمیم دارد قیمت تراشه‌های گرافیکی Founders Edition را در اروپا افزایش دهد. یکی از دلایل احتمالی این تصمیم، تقویت اخیر ارزش دلار آمریکا در‌ برابر یورو است، اما ازآنجاکه قیمت پیشنهادی شرکت تولید کننده (MSRP) به‌دلیل تقاضای سیری‌ناپذیر برای کارت گرافیک بی‌معنی شده است، می‌توان در بلند مدت آن را نادیده گرفت.

بااین‌‌حال، سال ۲۰۲۲ با خبرهای واقعاً خوب برای گیمرها و علاقه‌مندان به این حوزه آغاز شد، زیرا ناظران صنعت طی بیش از دو ماه، هیچ تغییر قابل‌توجهی در قیمت کارت گرافیک‌های عرضه‌شده در خرده‌فروشی‌ها مشاهده نکرده بودند. طبق گزارش‌ جدید نشریه‌ی آلمانی 3DCenter، دلایل بیشتری برای خوش‌بین بودن وجود دارد زیرا هفته‌های اول ژانویه شاهد روند نزولی در قیمت این پردازنده‌های گرافیکی و مخصوصاً قیمت Radeon RX 6800 و RX 6800 XT شرکت AMD بودیم.

نمودار قیمت کارت گرافیک

کاهش قیمت ارزهای دیجیتال و اخبار مربوط به ممنوعیت قریب‌الوقوع این ارزها در برخی کشورها باعث کاهش سود استخراج از‌ طریق کارت گرافیک شده و اکنون قیمت پردازنده‌های گرافیکی AMD در بازار به‌طور متوسط ۶۷ درصد بیشتر از قیمت پیشنهادی این تولیدکننده است. کارت گرافیک‌های انویدیا نیز نسبت به قیمت پیشنهادی این شرکت حدودا ۷۷ درصد گران‌تر به‌فروش می‌رسند، اما حداقل اکنون قیمت‌ها بار دیگر به سطح ماه اکتبر ۲۰۲۱ نزدیک شده‌اند. کارت‌ گرافیک‌های جدیدتر مثل انویدیا RTX 3050 و AMD Radeon RX 6500 XT نیز برای ماینرها جذابیتی ندارند اما این دو پردازنده‌ی گرافیکی مسلماً یکی از گزینه‌های فعلی برای گیمرها محسوب می‌شوند.

  • بهترین کارت‌های گرافیک برای بازی و ساخت محتوای ویدیویی
  • قیمت کارت‌های گرافیک انویدیا و AMD رو به کاهش است

ازطرف دیگر گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که مشکل کمبود تراشه‌ها احتمالاً به‌زودی کاهش خواهد یافت. به گفته‌ی دیجی‌تایمز، عرضه‌ی زیرلایه‌های Ajinomoto Build-up Film در ماه آینده بهبود می‌یابد و تا نیمه‌ی دوم سال جاری به شرکت‌های AIB مثل ASRock و TUL اجازه می‌دهد تا میزان محموله‌های کارت گرافیک خود را افزایش دهند. ریه یون هسو، رئیس ASRock اخیراً اعلام کرد که این شرکت انتظار دارد سال جاری شاهد افزایش دورقمی محموله‌ها و سود ناشی از فروش آن‌ها باشد.

کاهش قیمت پردازنده‌های گرافیکی با سقوط اخیر ارزش ارز دیجیتال:بااین‌حال، رفع مشکل کمبود تراشه یک مسئله‌ی پیچیده است که صرفاً با بهبود عرضه‌ی زیرلایه‌های ABF حل نخواهد شد ولی می‌توان با منسوخ کردن استخراج ارز دیجیتال از‌ طریق کارت گرافیک، مشکل کمبود این قطعه را تا حدودی رفع کرد. دشواری استخراج اتریوم هرماه افزایش می‌یابد و اگر همه‌چیز خوب پیش رود، امسال شاهد انتقال این پلتفرم از سیستم اثبات انجام کار (PoW) به سیستم گواه بر سهام (PoS) خواهیم بود. سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر سیستم اثبات انجام کار که امکان استخراج آن‌ها با استفاده از کارت گرافیک وجود دارد، به‌اندازه‌ی اتریوم گسترده نبوده و ارزش آن‌ها نیز کم‌تر است و این یعنی با کوچ کردن اتریوم به سیستم گواه بر سهام، بیشتر ماینرهای این رمزارز برای جبران بخشی از هزینه‌های سرمایه‌گذاری خود، مجبور به فروش کارت گرافیک‌های خود خواهند شد.