سامسونگ برای اولین بار در دنیا توانست فناوری MRAM را در محاسبات داخل حافظه به کار گیرد
23
ژانویه

سامسونگ برای اولین بار در دنیا توانست فناوری MRAM را در محاسبات داخل حافظه به کار گیرد

لوگوی سامسونگ

سامسونگ امروز اعلام کرد که برای اولین بار در دنیا، فناوری MRAM را در محاسبات داخل حافظه به کار بسته است.

همه ما می‌دانیم که داده‌ها برای دسترسی سریع معمولا در حافظه DRAM ذخیره می‌شوند، اما روش کار MRAM به این صورت است که عمل ذخیره داده‌ها و پردازش آن‌ها را باهم ترکیب می‌کند. در این روش عمل پردازش داده‌ها خیلی سریع‌تر انجام می‌گیرد و نیازی به انتقال داده‌ها از حافظه به پردازنده و برعکس نیست.

توسعه فناوری MRAM به‌خاطر مقاومت پایین آن، بسیار سخت و دشوار است و معمولا امکان استفاده از مزیت این فناوری در کاهش مصرف انرژی در داخل یک پردازنده تقریبا غیرممکن است، اما سامسونگ توانسته بر این مشکلات فائق بیاید و برای اولین بار در دنیا دست به چنین کاری بزند.

سامسونگ این کار را با استفاده از چیپ آرایه MRAM که توسط خود این شرکت توسعه یافته است انجام شده است.

این راهکار در کاربردهای هوش مصنوعی حدود ۹۸ درصد دقت در دسته‌بندی اعداد دست‌نوشته و ۹۳ درصد دقت در تشخیص چهره‌ها دارد. بنابراین این فناوری کمک خواهد کرد تا چیپ‌های هوش مصنوعی کارآمدتر از گذشته بشوند.

سامسونگ گفته است که فناوری محاسبات داخل حافظه چیزی شبیه به عملکرد است که همزمان با انجام پردازش داده‌ها آن‌ها را در داخل حافظه بیولوژیکی ذخیره می‌کند و این واقعا پیشرفت بی‌نظیری در حوزه فناوری محسوب می‌شود.

اکثر دستگاه‌های محاسباتی که ما روزانه با آن‌ها تعامل داریم، یعنی گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها، با حافظه DRAM یا Dynamic Random Access Memory به عنوان حافظه اصلی اجرا می‌شوند. این نوع حافظه پویا و فرار است، به این معنی که فقط تا زمانی که دستگاه روشنه است و جریانی از آن عبور می‌کند، اطلاعات را ذخیره می‌کند و برای حفظ آن داده‌ها باید دائماً تازه یا بازنویسی شود. از سوی دیگر، MRAM یا Magnetoresistive Random Access Memory، نوعی حافظه غیرفرار است؛ به این معنی که می‌تواند بیت‌هایی از داده‌ها را حتی بدون عبور جریان الکتریکی حفظ کند. این نوع رم، حافظه را برروی بارهای مغناطیسی ذخیره می‌کند، به جای این‌که به‌شکلی استاندارد روی بارهای الکتریکی ذخیره کند.

مزیت اصلی MRAM مصرف انرژی بسیار کم آن است، اگرچه در یکپارچه‌سازی عملی در فناوری مدرن روزمره با مشکلاتی مانند پایین نگه داشتن نرخ خطای نوشتن مواجه است. همچنین به دلیلی مقاومت پایین آن نسبت به DRAM موجب شده تا محاسبات درو‌ن‌حافظه خصمانه‌تری داشته باشد.

جذابیت اصلی محاسبات درون‌حافظه به‌عنوان یک قاعده، این است که امکان صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان و توان را فراهم می‌کند؛ سیستمی که حداقل بخشی از محاسبات خود را در داخل حافظه انجام می‌دهد، در نهایت تمام میلی‌ثانیه‌هایی را که برای درخواست داده‌ها توسط پردازنده، سفر به پردازنده و پردازش آن‌ها به‌طول می‌انجامد، ذخیره می‌کند.