سهام سونی پس از تصاحب اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، ۱۳ درصد افت کرد
19
ژانویه

سهام سونی پس از تصاحب اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، ۱۳ درصد افت کرد

پس از اعلام خبر خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت با قیمتی معادل ۶۸٫۷ میلیارد دلار، سونی ۲۰ میلیارد دلار ارزش بازار خود را از دست داد؛ این افت ارزش، بزرگ‌ترین سقوط سونی در ۱۳ سال اخیر است.

سهام سونی پس از تصاحب اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، ۱۳ درصد افت کرد

مایکروسافت روز سه‌شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰، با قراردادی به ارزش ۶۸٫۷ میلیارد دلار، اکتیویژن بلیزارد را خرید و به سومین شرکت درآمدزای صنعت بازی پس از تنسنت و سونی تبدیل شد.

این خرید پرسود برای مایکروسافت تضمین دارایی‌های معنوی سرویس گیم‌پس ایکس‌باکس را به همراه دارد و باعث شد سونی ۲۰ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست بدهد. با توجه به اینکه بازی‌ها و خدمات شبکه‌ای حدود ۳۰ درصد از در‌آمد سونی را تشکیل می‌دهند؛ تلاش مایکروسافت برای جذب مشترکین پولی مجموعه‌ی عظیمی از بازی‌ها، مدل سنتی کسب‌وکار متکی بر فروش سخت‌افزار سونی را به چالش می‌کشد.پس از قرارداد ۶۸٫۷ میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت، تمام قرارداد‌های قبلی بی‌اهمیت به نظر می‌رسند

به گزارش finance.yahoo و طبق گفته‌ی فیل اسپنسر، مایکروسافت روز سه‌شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ اعلام کرد که اکنون بیش از ۲۵ میلیون مشترک گیم‌پس دارد و در ‌ادامه گفت:

تا جایی که بتوانیم بازی‌های اکتیویژن بلیزارد را در گیم‌پس کنسول‌های ایکس‌باکس و کامپیوترهای شخصی ارائه خواهیم کرد.

وارکرفت، دیابلو، اورواچ، کال‌ آو دیوتی و کندی کراش، فرنچایز‌‌های محبوب و موفقی هستند که تحت حمایت اکتیویژن بلیزارد توسعه یافته‌اند.

امیر انورزاده، استراتژیست Asymmetric Advisors درباره‌ی اقدام مایکروسافت و تصاحب اکتیویژن بلیزارد گفت:

سونی برای سرپا ماندن در این جنگ فرسایشی چالشی عظیم پیش‌رو خواهد داشت؛ اضافه شدن انحصاری کال‌ آو دیوتی به گیم‌پس، کار سونی را سخت‌تر می‌کند.

اقدام مایکروسافت باعث رشد ناشران زیادی در سرتاسر صنعت گیمینگ شد شرکت‌هایی مانند کپ‌کام و اسکوئر انیکس بیش از ۳٫۷ درصد در توکیو رشد کردند.

آتول گویال، تحلیلگر Jefferies نیز این حرکت مایکروسافت را باعث افزایش ارزش شرکت‌های گیمینگ با محتوایی قدرتمند و پتنت‌هایی هوشمندانه دانست.

سونی تا قبل از این اتفاق، در فروش و بازی‌های انحصاری، برتری ثابتی نسبت به مایکروسافت داشت، اما حالا که رقیبش در ردموند با پرداخت هزینه‌ای گزاف، عزم خود را برای از بین بردن این برتری جزم کرده است؛ برای ادامه‌ی رقابت تحت فشار قرار خواهد گرفت.

کازونوری ایتو، تحلیلگر Morningstar Research گفت:

سونی از نظر مالی با مایکروسافت برابری می‌کند؛ سقوط سهام این شرکت نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نگران هستند که سونی با فاصله گرفتن از مدل فروش مبتنی بر سخت‌افزار، نتواند به رقابت ادامه دهد.