میانگین عمر مفید لپ تاپ ها بر حسب برند
17
ژانویه

میانگین عمر مفید لپ تاپ ها بر حسب برند

یکی از مواردی که در هنگام خرید لپ تاپ برای کاربران اهمیت بالایی دارد و به آن توجه می کنند این نکته است که میانگین عمر مفید لپ تاپی که قصد خرید و انتخاب آن را دارند، چقدر است؟

در این مقاله ما قصد داریم به توضیح این موضوع بپردازیم و میانگین عمر مفید برخی از لپ تاپ  ها را بر حسب نوع برندی که دارند، بیان کنیم.

اما قبل از هر چیزی باید بدانید که عمر مفید لپ تاپ تا حد زیادی به خودتان بستگی دارد، این که چطور از لپ تاپ خود استفاده می کنید یا این که تحت چه شرایطی از آن استفاده می کنید و… ولی یک لپ تاپ خوب سال های زیادی در کنار شما است و می توانید از آن استفاده بهینه داشته باشید.

میانگین عمر مفید لپ تاپ بر حسب برند چقدر است؟

عموما لپ تاپ ها در دنیای امروز که اینترنت، تکنولوژی و امور دیجیتال جای بزرگی را در زندگی انسان ها اشغال کرده است، نقشی پر رنگ تر از همیشه دارند.

وقتی در مورد قطعات سازنده حرف می زنیم منظور اجزایی مانند Motherboard و تمامی قطعاتی که روی آن به کار رفته است، CPU ,GPU ,Ram, باتری و… می باشد. در واقع این قطعات هستند که بعد از سال ها استفاده آسیب می بییند و باعث خرابی دستگاه می شوند و در نهایت عمر مفید آن را کاهش می دهند.

البته چنانچه که مشکلی برای هریک از قطعات لپ تاپ شما ایجاد شود، اگر قصد خرید جدیدی را نداشته باشید می توانید آن قطعات را تعمیر و یا تعویض کنید.

بعد از توضیحات اولیه وقت آن رسیده است تا به سراغ بررسی میزان طول عمر مفید لپ تاپ ها در برندهای گوناگون برویم در این مقاله در خصوص معروف ترین برند ها از جمله HP ، MACKBOOK، Surface laptops (Microsoft)، ACER، ASUS و LENOVO صحبت می کنیم.

نکته: تمامی مواردی که در این مقاله بیان شده است به طور تقریبی می باشد و ممکن است برخی از دستگاه ها مدت زمان بیشتری از آنچه که گفته شده است، مورد استفاده قرار گیرد و همانطور که در ابتدا گفته شد همه چیز به نحوه‌ی استفاده‌ی شما بستگی دارد.

مقایسه طول عمر مفید در برند های مختلف

لپ تاپ HP

. طول عمر مفید در لپ تاپ های HP

لپ تاپ های HP معمولا به دستگاه هایی معروف هستند که می توانید نهایت استفاده از آن ها را داشته باشید، این در حدود 5 سال عمر مفید دارند اما نسبتا سال های بیشتری می توانید به طور بهینه از آن ها استفاده کنید.

البته اگر در بین مدل های HP به دنبال دستگاه هایی هستید که طول عمر بیشتری داشته باشند می توانید به سراغ لپ تاپ هایی BUSINESS CLASS مانند HP ELITEBOOK بروید.

2. طول عمر مفید در لپ تاپ های MACKBOOK (APPLE)

معمولا همه‌ی مردم محصولات اپل را با قیمت بالایی که دارند می شناسند و همین موضوع در بین کاربران باعث انتقادهای شدیدی شده است. اما این نکته هم وجود دارد که اپل در تولید محصولات خود واقعا از قطعات با کیفیتی استفاده می کند.

طول عمر مفید دستگاه های اپل در حدود 5 سال است اما بر اساس نظرات کاربران این تا 10 سال نیز به طور مفید کارکرد داشته اند، البته ممکن است در زمان استفاده با مشکل کمبود حافظه روبه رو شوند که در این صورت با استفاده از یک حافظه SSD این مشکل رفع می شود.

براساس اطلاعات به دست آمده و تحقیقات، مک بوک ها جز دستگاه هایی هستند که بیشترین طول عمر را دارند.

3. طول عمر مفید در لپ تاپ های Surface laptops (Microsoft)

کمپانی مایکروسافت اخیرا محصولاتی را تحت عنوان Surface به بازار عرضه کرده است که از نظر طراحی شباهت زیادی به مک بوک های اپل دارند اما سیستم عامل ویندوز روی آن ها نصب و اجرا می شود و این در حالی است که قیمت پایین تری نسبت به آن ها نیز دارد.

این دستگاه ها طول عمری در حدود 5 سال دارند و یکی از بزرگترین نقاط ضعف آن ها در باتری به کار برده شده در دستگاه می باشد که طول عمر نسبتا کوتاهی دارد.

4. طول عمر مفید در لپ تاپ های LENOVO

اگر به دنبال خرید اقتصادی و نسبتا مناسب هستید، پیشنهاد ما به شما  LENOVO است. طول عمر مفید در اکثر دستگاه های LENOVO در حدود سه سال است اما محصولاتی از این کمپانی نیز وجود دارد که در رده‌ی بالاتری قرار دارند و در کنار آن طول عمری بیشتری در حدود 5 سال نیز دارند.

5. طول عمر مفید در لپ تاپ های ACER

برند ACER نیز جزء محصولاتی است که بسیار مورد علاقه‌ی مردم است و می توانند از مدل های مختلف آن، برای سال های متوالی و برای انجام کارهایی مانند بازی استفاده کنند و مشکلی هم برای این دستگاه ها پیش نمی آید.

تنها نکته ای که باعث ایجاد نقطه ضعف در مدل ACER شده است و در کاهش عمر مفید آن تاثیرگذار است، باتری دستگاه است.

در خصوص طول عمر مفید این دستگاه ها باید گفت که عددی بین 3 تا 6 سال است

لپ تاپ ایسوس

6. طول عمر مفید در لپ تاپ های ASUS

لپ تاپ های ASUS نیز یکی دیگر از لپ تاپ های اقتصادی و مناسبی در بازار وجود دارد و طول عمری در حدود 5 تا 6 سال دارند.

اما در مدل های رده پایین تر طول عمر این دستگاه ها به 3 سال هم می رسد که در صورت نگه داری مناسب مدت زمان بیشتری نیز می توان از آن ها استفاده کرد.

چه عواملی در عمر مفید لپ تاپ ها تاثیر گذارهستند؟

1. میزان استفاده

میانگین عمر مفید یک لپ تاپ مستقیما با میزان استفاده شما رابطه دارد، همان طور که بارها در طول مقاله به آن اشاره شد چنانچه شما به خوبی از آن استفاده کنید دوام بیشتری نیز خواهد داشت.

اگر دستگاه را در معرض رطوبت یا نور شدید قرار دهید و یا بدون این که آن را خاموش کنید، دستگاه را ببندید قطعا روی میزان عمر مفید آن تاثیر خواهد گذاشت.

2. شارژ باتری

احتمالا در مورد این موضوع اطلاع دارید که همانند کامپیوترهای رومیزی نیستند که احتیاج باشد دائما به شارژ متصل باشند. در واقع اگر این اتفاق رخ دهد باعث صدمه زدن به باتری و آسیب به آن می شود و در نهایت از میزان عمر مفید دستگاه کاسته می شود.

بنابراین حتی اگر نیاز است که در مدت طولانی به برق متصل باشد بهتر است که باتری از دستگاه خارج شود.(البته این امکان در لپ تاپهای قدیمی وجود دارد)
نکته : در جدید که باتری لیتیوم یونی دارند امکان جدا سازی باطری وجود ندارد. همچنین در برخی از لپ تاپ های جدید تکنولوژی بکار رفته که در صورت شارژ کامل ، باتری از مدار خارج می‌شود)

3. عوامل خارجی مانند رطوبت و دما

معمولا دمای محیطی که در آن از لپ تاپ استفاده می کنید، نباید خیلی گرم یا سرد باشد، چرا که به سیستم آسیب می رساند. بنابراین وقتی قصد دارید از لپ تاپ استفاده کنید حتما باید آن را روی یک سطح مناسب و ایمن قرار دهید که مرطوب یا خیس نباشد.

گرم شدن بیش از حد لپ تاپ نیز می تواند باعث آسیب رساندن به آن شود بنابراین توصیه می شود که در هنگام استفاده، فن های خنک کننده به کار برده شود.

البته در کنار این مواردی که ذکر شد نکات ساده ای وجود دارد که با به کارگیری آن ها می توانید از وارد شدن آسیب به لپ تاپ جلوگیری کنید؛ مانند این که به دستگاه ضربه وارد نشود یا از جایی پرتاب نشود و یا تحت فشار قرار نگیرد.

نتیجه گیری :

در این مقاله سعی شد تا طول عمر میانگین بر حسب برند و کمپانی های گوناگون که سازنده‌ی آن ها هستند و عواملی که در این میزان تاثیر گذارند را بیان کنیم.

با رعایت و دانستن این نکات می توانید در هنگام خرید بهترین تصمیم گیری را داشته باشید و در نهایت پس از خرید بهترین مراقبت ها را برای نگه داری از لپ تاپ انجام دهید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.