7 مورد از نشانه های گوشی هک شده که باید به آن توجه کنید
13
ژانویه

7 مورد از نشانه های گوشی هک شده که باید به آن توجه کنید

هک شدن گوشی و یا لوازم الکترونیک هوشمند دیگر، می تواند به دلایل مختلفی انجام شود. برخی ها فکر می کنند هنگامی که گوشی آنها هک می شود، هیچ راهی برای فهمیدن هک شدن آن وجود ندارد، در حالی که به هیچ وجه اینگونه نیست و با توجه به نشانه های خاصی می توان به راحتی پی برد که گوشی هک شده است 

هک کردن چیست؟

از کجا بفهمیم گوشی هک شده, چگونه بفهمیم گوشی هک شده, نشانه هک شدن گوشی موبایل

شاید بعضی از افراد با هک کردن آشنا نباشند و نیاز به اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشند. هک به معنی دسترسی مستقیم و یا غیر مستقیم افراد به لوازم الکترونیک هوشمند شما مانند لپ تاپ، گوشی و… است که بدون اجازه شما انجام می شود.

هک کردن، می تواند به دلایل مختلفی انجام شود. یکی از مهم ترین دلایل هک شدن گوشی افراد، سوء استفاده و دزدی اطلاعات شخصی است. هکر ها، افرادی هستند که لوازم هوشمند را هک می کنند تا به اطلاعات آن دسترسی داشته باشند. این افراد تلاش می کنند اطلاعات شخصی و بسیار مهم افراد را به دست بیاورند و با تهدید افراد به اینکه اطلاعاتشان را پخش می کنند، از آنها پول بگیرند. در برخی موارد، مشاهده شده است که هکرها گوشی افراد را قفل می کنند و برای باز کردن آن، از فرد صاحب تلفن همراه پول می گیرند.

روش های مختلفی برای هک کردن وجود دارد. اتصال های نا ایمن در اینترنت، یکی از مهم ترین راه های ورود هکرها به دستگاه و یا گوشی شما است. در نتیجه، وارد هر لینکی که در اینترنت مشاهده می کنید نشوید و اپلیکیشن های خود را از سایت های معتبر و یا پلی استور و اپ استور دریافت کنید.

هک شدن، می تواند یکی از بدترین تجربه هایی باشد که یک فرد می تواند تجربه کند. شما با انجام کار هایی مانند روت نکردن گوشی خود، رمز گذاری فایل های خود، استفاده از آنتی ویروس و… از هک شدن گوشی خود جلوگیری کنید.

نشانه های گوشی هک شده

هنگامی که گوشی هک می شود، نشانه هایی به وجود خواهد آمد که می توانید با مشاهده ی آنها به هک شدن گوشی خود شک کنید. هنگامی که هکرها می خواهند اطلاعات شما را بدزدند و یا اینکه اعمالی را روی گوشی شما انجام دهند، نشانه هایی به وجود خواهد آمد که هر انسانی را به شک می اندازد. 

نشانه های مختلفی وجود دارند که نشان دهنده هک شدن گوشی هستند. در ادامه، به معرفی و بررسی برخی از این نشانه ها خواهیم پرداخت.

خالی شدن شارژ گوشی به صورت غیر طبیعی

ممکن است که تلفن خود را چند ساعت قبل به طور کامل شارژ کرده باشید، اما هنگام کار کردن با آن، مشاهده کنید که میزان شارژ آن به طور غیر طبیعی کم شده است. یکی از علت های این مشکل، می تواند خراب بودن باتری باشد. اما اگر باتری شما سالم باشد، ممکن است که گوشی شما هک شده باشد.

هنگامی که گوشی شما هک می شود، برای اینکه هکر بتواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند، باید آنها را دانلود کند، و یا اگر می خواهد تنظیماتی را در گوشی انجام دهد، باید خود گوشی نیز فعال باشد. در این دو حالت، باتری گوشی به اندازه ای مصرف می شود که به راحتی توسط فرد صاحب گوشی، قابل تشخیص است. در نتیجه، اگر مشاهده کردید که شارژ گوشی شما به سرعت خالی می شود، ممکن است که هک شده باشید.

هنگ کردن گوشی و کندشدن آن به صورت ناگهانی

در صورتی که گوشی شما به صورت طبیعی کار می کند، اما ناگهانی هنگ می کند و کند می شود، ممکن است که هک شده باشد. هنگامی که هکر می خواهد به گوشی شما دسترسی داشته باشد، مقدار زیادی از رم گوشی به ورود او اختصاص داده خواهد شد. در نتیجه، ممکن است که سرعت گوشی به شدت پایین بیاید و یا حتی هنگ کند.

یکی از مواردی که باید به آن دقت کرد، این است که گوشی ها پس از مدتی، به دلایل مختلف ممکن است سرعت کند تری داشته باشند و هنگ کنند. اما اگر از سالم بودن گوشی خود مطمئن هستید، هنگ کردن آن و یا کند کار کردن آن، می تواند نشانه ی هک شدن آن باشد.

مصرف بیش از اندازه دیتا و اینترنت

هکر ها برای اینکه بتوانند به گوشی شما دسترسی داشته باشند، و بتوانند فایل ها را دانلود و یا آپلود کنند، نیاز دارند که از اینترنت گوشی شما استفاده کنند. در صورتی که مشاهده کردید مصرف اینترنت گوشی شما غیر طبیعی است و بسیار بالا است، از نشانه های گوشی هک شده است. در برخی مواقع، ممکن است که مصرف دیتا به اندازه ای بالا نباشد که افراد به آن شک کنند. 

برای اینکه متوجه شوید آیا مصرف اینترنت شما طبیعی است یا نه، هنگامی که در حال گشت و گذار در اینترنت هستید، محاسبه کنید که چقدر اینترنت مصرف کرده اید، و آن را با دیتای مصرفی کل تلفن همراه خود مقایسه کنید. در صورتی که اختلاف زیادی در دیتای مصرفی خودتان و دیتای مصرفی کل تلفن همراه مشاهده کردید، ممکن است که هک شده باشید.

روشن شدن صفحه دستگاه به صورت ناگهانی

ممکن است در خانه نشسته باشید و مشغول تماشای تلویزیون باشید و ناگهان بدون اینکه اتفاق خاصی بیفتد، صفحه گوشی شما روشن و خاموش شود. هنگامی که گوشی هک می شود، ممکن است که واکنش هایی مانند روشن و یا خاموش شدن صفحه مشاهده شود

گرم بودن گوشی

هنگامی که در مدت زمان طولانی از گوشی خود استفاده می کنید، یا اینکه در حال اجرای یک بازی سنگین هستید، گوشی شما بسیار گرم می شود. این گرم شدن، در نتیجه فعالیت شدید قطعات گوشی است و یک امر عادی است. اما در مواردی ممکن است بدون اینکه شما کاری انجام دهید، گوشی شما گرم شود. برای مثال، ممکن است که ساعت ها با گوشی خود کار نکرده باشید، اما هنگامی که می خواهید آن را در دست بگیرید، گرمای آن را احساس می کنید.

گرم بودن گوشی هنگامی که از آن استفاده نمی کنید، از نشانه های گوشی هک شده  است. در نتیجه، هنگامی که چنین پدیده ای را مشاهده کردید، می توانید به هک شدن گوشی خود پی ببرید.

ارسال شدن پیام هایی از گوشی شما که خودتان آنها را نفرستاده اید

پیام رسان های اجتماعی نظیر واتساپ، تلگرام و… یک دسته از نرم افزار هایی هستند که امروزه در میان مردم جهان، کاربرد گسترده ای دارند و کمتر کسی را مشاهده می کنید که از آنها استفاده نکند. ممکن است در برخی مواقع، پیام هایی را مشاهده کنید که خودتان فرستاده اید، در حالی که این کار را نکرده اید. این حالت، می تواند از نشانه های گوشی هک شده باشد.

نصب شدن نرم افزار های عجیب در تلفن همراه

برخی از هکرها، ممکن است با نصب بدافزارهایی در گوشی شما، به فایل های شما دسترسی پیدا کنند. در صورتی که نرم افزار های عجیب را مشاهده کردید که هیچکدام را تا به حال ندیده اید، ممکن است از نشانه های گوشی هک شده باشد.

سخن پایانی

هکر ها، امروزه می توانند از روش های بیشتر و گسترده تری به اطلاعات شخصی و گوشی افراد دسترسی پیدا کنند. در صورتی که یکی از نشانه های ذکر شده را مشاهده کردید، سریعا از افراد متخصص کمک بخواهید. برای جلوگیری از هک شدن گوشی خود، نرم افزار ها را رمز گذاری کنید و آنتی ویروس نصب کنید.