12راه براي استفاده بهتر از فايرفاکس
29
دسامبر

12راه براي استفاده بهتر از فايرفاکس

ترفند مرورگر در حال حاضر اکثر کاربران اينترنت ، نام فايرفاکس ، مرورگر محبوب وب را شنيده اند و با يکبار استفاده آن را جايگزين اينترنت اکسپلورر کرده اند. اين مرورگر فوق العاده که از نظر سرعت و امنيت از هر جهت نسبت به IE برتر است در داخل خود ترفندهايي نيز نهفته است. در اين ترفند قصد داريم به معرفي 12 راه براي استفاده بهتر و بهينه تر از قسمت هاي مختلف فايرفاکس پرداخته ايم که اين مرورگر را پيش از پيش کاربردي تر ميکند.

1- فضاي نمايش بيشتر
آيكون‌هاي موجود در نوار ابزار را كوچك‌تر كنيد.به اين آدرس برويد.

View – Toolbars – Customize و “Use small icons ” را تيك بزنيد.

2- كلمات كليدي هوشمند
به وسيله‌ي اين ترفند مي‌توانيد موتور جست‌وجوي دلخواه خود را به موتورهاي جست‌وجوي فايرفاكس اضافه كنيد. بر روي موتور جست‌وجوي دلخواهتان راست كليك و گزينه‌ي” Add a Keyword for this search ” را انتخاب كنيد.
بعد يك اسم و يك كلمه‌ي كليدي به آن بدهيد. ( به عنوان مثال من جعبه‌ي سرچ سايت mashable را در نظر مي‌گيرم و نام آن را mashable و كلمه‌ي كليدي را هم mash انتخاب مي‌كنم. ) حال براي سرچ كلمه‌ي iphone در سايت mashable كافي است در نوار آدرس فايرفاكس “mash iphone ” را تايپ كنم و اينتر را بزنم. به همين سادگي مي‌توانيد موتورهاي جست‌وجوي ديگري را نيز به فايرفاكس اضافه كنيد.

3- ميانبرهاي صفحه كليد
يادگيري اين ميانبرها شايد وقت زيادي بگيرد. ولي وقتي آن‌ها را فرا بگيريد، گشت‌وگذار شما در اينترنت سريع‌تر مي‌شود. ليست زير پركاربردترين ميانبرها را شامل مي‌شود.
اسكرول‌بار ( page down و page up )
جست‌وجو ( Ctrl+F ) يا ( F3 )
جست‌وجوي سريع ( / )
پيدا كردن مورد بعدي ( Alt+N ) يا ( Ctrl+G )
اضافه كردن به بوكمارك ( ‍Ctrl+D )
ايجاد تب جديد ( Ctrl+T )
باز كردن آخرين تب بسته شده ( Ctrl+Shift+T )
رفتن به قسمت جست‌وجو ( Ctrl+K )
رفتن به نوار آدرس ( Ctrl+L )
بزرگ كردن اندازه‌ي متن ( Ctrl+= )
كوچك كردن اندازه‌ي متن ( Ctrl+- )
بستن تب ( Ctrl+W )
بارگذاري مجدد ( F5 )
نمايش به صورت تمام صفحه ( F11 )
رفتن به صفحه‌ي خانه ( Alt+Home )

4- تكميل آدرس به صورت خودكار.
يك ميانبر ديگر كه كاربرد آن به مانند ميانبرهاي بالا رايج نيست. در نوار آدرس ( ‍Crtl+L )، نام سايت را بدون ” WWW ” و ” com. ” تايپ كنيد. سپس Ctrl+ Enter را فشار بدهيد. قسمت‌هاي پرنشده به صورت خودكار نوشته مي‌شوند. براي ” net. ” از Shift+Enter و براي ” org. ” از Ctrl+Shift+Enter استفاده كنيد.فايرفاکس

12راه براي استفاده بهتر از فايرفاکس

5- حركت در بين تب‌ها
به جاي استفاده از ماوس براي انتخاب تب‌ها، مي‌توانيد از صفحه كليد استفاده كنيد.
رفتن به تب بعدي ( Ctrl+Tab ) يا ( ‍Ctrl+ page down )
رفتن به تب قبلي ( Ctrl+Shift+Tab ) يا ( Ctrl+page up )
رفتن به تب موردنظر بوسيله‌ي انتخاب شماره‌ي آن ( Ctrl+1-9 )

6- ميانبرهاي ماوس
بازكردن در يك تب جديد ( كليك وسط بر روي لينك ) يا ( كليك چپ+Ctrl )
صفحه‌ي قبلي ( Shift+Scroll down )
صفحه‌ي بعدي ( Shift+Scroll up )
بزرگ كردن اندازه‌ي متن ( Ctrl+Scroll down )
كوچك كردن اندازه‌ي متن ( Ctrl+ Scroll up )
بستن تب ( كليك وسط بر روي تب )

7- پاك كردن آيتم‌ها از history نوار آدرس
فايرفاكس مي‌تواند به صورت خودكار، URL هايي را كه قبلا بازديد كرده‌ايد، نشان دهد. اما شايد شما نخواهيد اين URL‌ها نشان داده شوند. به نوار آدرس برويد. بر روي زبانه‌ي كوچك سمت راست آن كليك كنيد. بوسيله‌ي كليدهاي جهت‌دار صفحه كليد، URL مورد نظر خود را انتخاب و توسط تكمه‌ي delete، آن را حذف كنيد.

8- User chrome
اگر از ظاهر و امكانات فايرفاكس خود خسته شده‌ايد، مي‌توانيد بوسيله‌ي ساختن UserChrome.css ، تغييراتي در فايرفاكس ايجاد كنيد. البته كار با آن كمي پيچيده است و خواندن اين راهنما را توصيه مي‌كنم.

9- about:config
مكان اصلي براي ايجاد تغيير در فايرفاكس كه كار با آن خيلي هم پيچيده نيست. شما مي‌توانيد با تايپ about:config در نوار آدرس به اين صفحه برويد. اين قسمت تا حدودي شبيه ساختار رجيستري ويندوز ميباشد و از 4 شاخه تشکيل شده است:
Prefrence Name :اين قسمت همان طور كه از ظاهرش پيداست نام دستور العمل رو يدك ميكشد.
Status : اينجا وضيعت دستور العمل را نشان ميدهد كه اگر بر روي Default تنظيم شده باشد به اين معناست که در حالت پيش فرض قرار دارد و در صورتي که بر روي User Set تنظيم شده باشد مشخص کننده اين است که کاربر تغييري در آن ايجاد کرده.
الف – boolean : كه حالت false و true رو معرفي ميکند.فايرفاکس
ب-integer : كه مقادير عددي رو دريافت ميكند.
ج- string : كه مقادير رشته اي رو دريافت ميكند.
شاخه آخر هم value هست كه مقدار دستورالعمل رو نشان ميدهد كه ارتباط مستقيم با حالت type دارد.
لازم به ذکر است که اغلب اضافه شونده ها در اين قسمت داراي Option هستند. پس ممكن است بعضي مقادير به دليل نصب اضافه شونده اي در يك مرورگر باشد و در مرورگري كه فاقد اون اضافه شونده است موجود نباشد.

10- به سايتي دلخواه در بوكمارك يك كلمه‌ي كليدي اضافه كنيد
دسترسي به سايت‌هاي موجود در بوكمارك بوسيله‌ي اين ترفند سريع‌تر مي‌شود. بر روي سايتي در بوكماركتان راست كليك و Properties را انتخاب كنيد و در كادر باز شده، فيلد keyword را با يك كلمه‌ي كليدي پر كنيد. حالا شما مي‌توانيد اين كلمه‌ي كليدي را در نوار آدرس تايپ كنيد و به سرعت وارد سايت مورد نظر شويد.

11- ميزان استفاده از RAM
اگر فايرفاكس قسمت زيادي از حافظه‌ كامپيوتر را اشغال مي‌كند، مي‌توان آن را محدود كرد.

به about:config برويد. ” browser.cache ” را در قسمت F,i,l,t,e,r تايپ و ” browser.cache.disk.capacity “را انتخاب كنيد. به طور پيش‌فرض بر روي 50000 تنظيم شده است. اما شما مي‌توانيد آن‌را متناسب با مقدار حافظه‌ي كامپيوتر خود، كاهش دهيد. اگر حافظه‌ي رم شما بين 512MB تا 1GB است، 15000 را امتحان كنيد.فايرفاکس

12- جابه‌جايي يا حذف دكمه‌ي Close Tab
آيا شما به ندرت بر روي دكمه‌ي Close موجود بر روي تب‌هاي فايرفاكس كليك مي‌كنيد؟ شما مي‌توانيد آن‌ها را جابه‌جا و يا حذف كنيد. دوباره به about:config برويد. ” browser.tabs.closeButtons ” را جست‌وجو و باز كنيد. كاربرد مقدارها در زير آمده است.
0 : دكمه‌ Close را فقط بر روي تب فعال نشان مي‌دهد.
1 : (پيش‌فرض) دكمه‌ Close را بر روي تمام تب‌ها نشان مي‌دهد.
2 : دكمه‌ي Close را نشان نمي‌دهد.
3 : يك دكمه‌ي Close در انتهاي نوار تب‌ها نشان مي‌دهد.