مایکروسافت می‌خواهد SSD را به استاندارد ذخیره‌سازی اصلی رایانه‌های مجهز به ویندوز ۱۱ تبدیل کند
12
ژوئن

مایکروسافت می‌خواهد SSD را به استاندارد ذخیره‌سازی اصلی رایانه‌های مجهز به ویندوز ۱۱ تبدیل کند

به‌نظر می‌رسد مایکروسافت قصد دارد در چند سال آینده، استفاده از حافظه‌های ذخیره‌سازی SSD به‌جای HDD را به استاندارد بازار کامپیوترهای شخصی تبدیل کند.

طبق گزارش‌های اخیر شرکت تحلیلگر صنعت ترندفورس (TrendFocus) و به‌نقل از وب‌سایت Tomshardware، مایکروسافت احتمالاً برنامه‌هایی برای حذف استفاده از هارد دیسک‌ها (HDD) از فهرست گزینه‌های ذخیره‌سازی روی کامپیوتر‌های شخصی مجهز به ویندوز ۱۱ دارد. اگر مایکروسافت به برنامه‌های خود عمل کند، مصرف‌کنندگان می‌توانند به‌جای کامپیوتر‌های شخصی رومیزی با درایو دوگانه و لپ‌تاپ‌های بازی که به چند نوع حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیاز نیاز دارند، به استفاده از SSD روی آورند.

DigitalTrends می‌نویسد درحالی‌که مایکروسافت از اظهارنظر درباره‌ی این موضوع خودداری کرده است، روندهای فعلی نشان می‌دهد انتقال کامل بازار به SSD تا سال ۲۰۲۳ انجام خواهد شد. درحال‌حاضر، بسیاری از سازندگان کامپیوتر از SSD به‌عنوان گزینه‌ی اصلی ذخیره‌سازی محصولاتشان استفاده می‌کنند. بااین‌حال، این نوع حافظه‌ها هنوز به‌عنوان استاندارد مشخص محسوب نمی‌شود و این مسئله به‌خصوص در بازارهای نوظهور بیشتر به‌چشم می‌خورد.

ترندفورس مدعی شده است مایکروسافت سعی می‌کند SSD را به استاندارد ذخیره‌سازی اصلی روی کامپیوتر‌های مجهز به ویندوز ۱۱ تبدیل کند. بااین‌حال، این شرکت الزامی برای سازندگان کامپیوتر یا لپ‌تاپ اعمال نکرده است. وب‌سایت Tomsharware نیز اشاره می‌کند ویندوز ۱۱ برای نصب روی کامپیوتر‌های شخصی حداقل به ۶۴ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیاز دارد؛ اما نوع این حافظه را مشخص نکرده است. این سیستم‌عامل از اکتبر گذشته برای دستگاه‌های مجهز به حافظه‌های HDD و SSD دردسترس بوده است.

حال سؤال این است که آیا مایکروسافت در سال ۲۰۲۳، استفاده از حافظه‌ی ذخیره‌سازی SSD را برای نصب ویندوز ۱۱ روی کامپیوتر‌های شخص الزامی خواهد کرد؟ آیا سازندگان لپ‌تاپ و کامپیوتر‌های شخصی به‌دلیل پیروی‌نکردن از این پیش‌نیاز جریمه خواهند شد؟

به‌طورکلی، تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که اقدامات مایکروسافت بیشتر به مسائل اقتصادی مربوط می‌شود و استفاده از SSDها برای هر کامپیوتر‌، هزینه‌ی بیشتری از هارد دیسک‌ها دارد. با گسترش همه‌گیری کرونا، روند رشد کامپیوتر‌های شخصی رو به کاهش و قیمت قطعات کامپیوتری به‌دلیل تورم، افزایش است.

چان‌چن، معاون ترندفورس، در گفت‌وگو با Tomshardware گفت که سال ۲۰۲۳ تاریخ دور از انتظاری برای انتقال به SSD نیست. برخی پیشنهاد‌های درنظر‌گرفته‌شده در مذاکرات با مایکروسافت، شامل توقف انتقال بازارهای نوظهور تا سال ۲۰۲۴ یا توقف انتقال دسکتاپ‌ها تا آن زمان است.