اولین ابزار هوش مصنوعی تحلیل عکس‌های اشعه ایکس تاییدیه اتحادیه اروپا را دریافت کرد
07
آوریل

اولین ابزار هوش مصنوعی تحلیل عکس‌های اشعه ایکس تاییدیه اتحادیه اروپا را دریافت کرد

اولین ابزار هوش مصنوعی تحلیل عکس‌های اشعه ایکس تاییدیه اتحادیه اروپا را دریافت کرد : شرکت Oxipit با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ابزار هوش مصنوعی آن‌ها که بدون کمک رادیولوژیست می‌تواند عکس‌های اشعه ایکس قفسه سینه را بررسی اولیه کند، مجوز قانونی اتحادیه اروپا را دریافت کرده است.

با توجه به اینکه رادیولوژیست‌ها در چند سال گذشته برای خودکارسازی کامل بخش‌هایی از کار خود تلاش داشته‌اند و این ابزار که ChestLink نام دارد اولین هوش مصنوعی کاملا مستقل حوزه تصویربرداری پزشکی محسوب می‌شود، می‌توان از آن به عنوان یک فناوری بسیار مهم و البته چالش برانگیز یاد کرد.

نحوه کار ابزار هوش مصنوعی اشعه ایکس

نحوه کار این ابزار نیز بسیار جالب است و پس از اسکن عکس‌های اشعه ایکس قفسه سینه، گزارش بیماران سالم را به خود آن‌ها و گزارش مواردی با یک مشکل احتمالی را برای رادیولوژیست‌ها ارسال می‌کند تا توسط آن‌ها نیز بررسی شوند.

اولین ابزار هوش مصنوعی تحلیل عکس‌های اشعه ایکس تاییدیه اتحادیه اروپا را دریافت کرد

همانطور که Oxipit توضیح می‌دهد، اکثر عکس‌هایی که در مراقبت‌های اولیه گرفته می‌شوند، هیچ مشکلی ندارند، بنابراین خودکار کردن فرآیند بررسی آن‌ها می‌تواند کار رادیولوژیست‌ها را ساده‌تر کند. این فناوری هم اکنون توسط اتحادیه اروپا گواهینامه CE را دریافت کرده که نشان می‌دهد استانداردهای ایمنی را برآورده کرده است

اولین ابزار هوش مصنوعی تحلیل عکس‌های اشعه ایکس تاییدیه اتحادیه اروپا را دریافت کرد : با این حال، برخی سازمان‌های حرفه‌ای علیه حضور هوش مصنوعی در زمینه پزشکی بیانیه‌هایی صادر کرده‌اند. کالج آمریکایی جامعه رادیولوژی آمریکای شمالی از جمله این سازمان‌ها بود که در سال 2020 پس از کارگاه آموزشی FDA در مورد هوش مصنوعی در تصویربرداری پزشکی، بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن گفته شده هوش مصنوعی مستقل برای عملکرد بالینی هنوز آماده بهره‌برداری نیست. آن‌ها همچنین با اشاره به ناسازگاری برنامه‌های هوش مصنوعی ادعا کردند که در برخی موارد روی گروه‌هایی از بیماران عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهند.

البته Oxipit در بیانیه خود توضیح داده که ChestLink برنامه‌های آزمایشی خود را بدون خطای بالینی پست سر گذاشته است. آن‌ها همچنین توضیح دادند که انتظار می‌رود اولین سازمان‌های مراقبت بهداشتی در سال 2023 به این ابزار مستقل دسترسی پیدا کنند.

اطلس سیستم بزرگترین ارائه دهنده خدمات آنتی ویروس در سراسر کشور
اطلس سیستم بزرگترین ارائه دهنده خدمات آنتی ویروس در سراسر کشور