آموزش: راهکارهایی برای رفع کندشدن رایانه
06
آوریل

آموزش: راهکارهایی برای رفع کندشدن رایانه

اگر رایانه شما اخیراً راه اندازی مجدد نشده است، قبل از انجام هرکاری، آن را مجدداً راه اندازی کنید. راه اندازی مجدد کامپیوتر می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند و اولین قدم آسان می‌باشد.

در این مقاله توصیه هایی ارائه شده که کاربران می توانند برای کمک به سرعت بخشیدن به رایانه و اجرای سریع‌تر آن یا تعیین اینکه چرا رایانه کند کار می کند، دنبال کنند. لازم به ذکر است که این مطالب فقط یک رایانه کند را پوشش می‌دهد و نه رایانه‌ای که کند شروع به کار می کند یا اتصال اینترنتی کندی دارد. برای تشخیص این مشکلات، به موارد زیر توجه کنید:

راه‌اندازی مجدد
اگر رایانه شما اخیراً راه اندازی مجدد نشده است، قبل از انجام هر یک از مراحل زیر، آن را مجدداً راه اندازی کنید. راه اندازی مجدد کامپیوتر می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند و اولین قدم آسان می‌باشد.

برنامه‌های پس زمینه
یکی از رایج ترین دلایل کندی کامپیوتر، برنامه هایی است که در پس زمینه اجرا می شوند. هر گونه برنامه های راه اندازی را که باشروع به کار کامپیوتر، به طور خودکار اجرا می شوند، حذف یا غیرفعال کنید.

نکته
(برای اینکه ببینید چه برنامه‌هایی در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و چه مقدار حافظه و CPU استفاده می‌کنند، Task Manager را باز کنید. اگر از ویندوز 7 یا بالاتر استفاده می کنید، Resmon را اجرا کنید تا درک بهتری از نحوه استفاده از منابع رایانه خود داشته باشید.)

اگر روی رایانه خود یک اسکنر آنتی ویروس، برنامه حفاظت از جاسوس افزار یا ابزار امنیتی دیگری دارید، مطمئن شوید که رایانه شما را در پس زمینه اسکن نمی‌کند. اگر اسکن در حال انجام باشد، عملکرد کلی رایانه شما را کاهش می دهد. در این صورت، اجازه دهید اسکن کامل شود و عملکرد رایانه باید بهبود یابد.

فایل های موقت را حذف کنید
همانطور که کامپیوتر برنامه ها را اجرا می کند، فایل های موقت روی هارد دیسک ذخیره می شوند. حذف این فایل های موقت به بهبود عملکرد رایانه کمک می کند.

کامپیوترهای ویندوزی
ابتدا پیشنهاد می‌کنیم از ابزار Windows Disk Cleanup برای حذف فایل‌های موقت و سایر فایل‌هایی که دیگر در رایانه مورد نیاز نیستند استفاده کنید. متأسفانه، Disk Cleanup ممکن است همه فایل‌های موجود در فهرست موقت را حذف نکند. بنابراین پیشنهاد می کنیم فایل های موقت را به صورت دستی حذف کنید. منوی Start را باز کنید یا کلید Windows را فشار دهید، سپس temp را در قسمت Search تایپ کنید.

توجه داشته باشید
در ویندوز XP و قبل از آن، روی گزینه Run در منوی Start کلیک کنید و temp را در قسمت Run وارد کنید. Enter را فشار دهید و یک پوشه Temp باید باز شود. می‌توانید تمام فایل‌های موجود در این پوشه را حذف کنید و اگر فایل‌هایی در حال استفاده هستند و قابل حذف نیستند، می‌توان از آنها صرفنظر کرد.

فضای هارد دیسک رایگان
بررسی کنید که حداقل 500-200 مگابایت فضای خالی هارد دیسک وجود داشته باشد. این فضای موجود به رایانه اجازه می دهد تا فضایی برای افزایش حجم فایل swap داشته باشد و فضایی برای فایل های موقت فراهم کند.

هارد دیسک خراب
هارد دیسک را برای خطا بررسی کنید. در ویندوزی، ScanDisk، chkdsk یا چیزی معادل آن را اجرا کنید تا مطمئن شوید که مشکلی از لحاظ فیزیکی در هارد دیسک رایانه وجود ندارد. در رایانه macOS، به برنامه Disk Utility دسترسی پیدا کنید و از گزینه First Aid جهت بررسی هارد دیسک برای وجود خطا استفاده کنید. برای باز کردن Disk Utility:
روی نماد Launchpad در dock کلیک کنید.
پوشه Other را باز کنید.
روی Disk Utility کلیک کنید تا برنامه باز شود.

مطمئن شوید که هارد دیسک تکه تکه نشده باشد
Defrag را اجرا کنید تا اطمینان حاصل کنید که داده ها به بهترین ترتیب ممکن مرتب شده اند.

هارد دیسک را تست کنید
با نگاهی به SMART درایو، از ابزارهای نرم افزاری دیگر برای تست هر گونه خطا در هارد دیسک استفاده کنید.

ویروس ها را اسکن کنید
اگر رایانه شما به یک یا چند ویروس آلوده شده باشد، ممکن است کندتر کار کند.  اگر روی رایانه شما برنامه آنتی ویروس نصب نیست، ابزار آنلاین رایگان Housecall Trend Micro را برای اسکن و حذف ویروس های رایانه خود اجرا کنید.  همچنین توصیه می کنیم یک برنامه آنتی ویروس برای محافظت فعال در برابر ویروس ها نصب کنید.

اسکن بدافزار 
امروزه، نرم افزارهای جاسوسی و سایر بدافزارها عامل اصلی بسیاری از مشکلات رایانه ای از جمله عملکرد کندتر هستند. حتی اگر یک اسکنر آنتی ویروس روی رایانه نصب شده باشد، توصیه می کنیم اسکن بدافزار را نیز اجرا کنید. از نسخه رایگان Malwarebytes برای اسکن رایانه خود برای بدافزار استفاده کنید.

ناسازگاری سخت افزاری
بررسی کنید که Device Manager هیچ تداخلی نداشته باشد. در صورت وجود، این مشکلات را حل کنید زیرا ممکن است باعث مشکل شما شوند.

سیستم عامل را به روز کنید
برای به روز رسانی رایانه ای که مایکروسافت ویندوز دارد، Windows Update را اجرا کنید. برای به روز رسانی رایانه macOS، نرم افزار به روز رسانی را اجرا کنید. برای ارتقای سیستم عامل، از اپ استور استفاده کنید.

غیر فعال کردن پلاگين های مرورگر
اگر زمانی که از مرورگر وب خود استفاده می کنید، رایانه شما کند کار می کند، پلاگین‌ها یا افزونه‌های مرورگر را غیرفعال کنید.

درایورهای خود را به روز کنید
مطمئن شوید که سخت افزار رایانه شما جدیدترین درایورها را داراست، به خصوص آخرین درایورهای ویدیویی. داشتن درایورهای قدیمی می تواند باعث ایجاد مجموعه ای از مشکلات، از جمله عملکرد کند شود.

کامپیوتر را دوباره راه اندازی کنید
پس از انجام هر یک از تغییرات بالا، دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید.