آزمایش موفقیت‌آمیز موتورهای موشک ماه‌پیمای آرتمیس ۱
16
مارس

آزمایش موفقیت‌آمیز موتورهای موشک ماه‌پیمای آرتمیس ۱

انتظار می‌رود این موشک در ماه آینده برای آزمایش لباس مرطوب آماده شود و پس از آن، تاریخ پرتاب مأموریت آرتمیس ۱ تعیین خواهد شد.

ناسا اعلام کرده است که تمام موتورهای موشک مرحله اصلی موشک ماه‌پیمای ناسا، مطابق انتظار عمل کردند. این امر در طی مجموعه‌ای از آزمایش‌ها و به دنبال جایگزینی مکانیزم کنترل معیوب در یکی از این موتورها انجام شد.
 
به نقل از Space، گفته می‌شود یک کنترل‌گر معیوب در موتور شماره چهار  RS-25، آژانس فضایی را مجبور کرد تا مأموریت بدون سرنشین آتی خود به مقصد ماه یعنی آرتمیس ۱ به تعویق بیاندازد.
 
گفتنی است موتورهای RS-25 که توسط شرکت Aerojet Rocketdyne ساخته شده‌اند، میراثی از فناوری دوران شاتل‌های فضایی هستند. در واقع چهار موتور RS-25  توان لازم برای مرحله اصلی موشک ماه‌پیمای سامانه پرتاب فضایی (SLS) را تامین می‌کنند.
 
در طی آخرین پرتاب مرحله اصلی Artemis I SLS که توسط ناسا و با همکاری سازنده موتور در اوایل ماه گذشته انجام شد، هر چهار کنترل‌کننده موتور مطابق انتظار عمل کردند.
 
این کنترل‌کننده‌های موتور با قسمت‌های مختلف موشک ارتباط برقرار می‌کنند و کنترل دقیق و تشخیص سلامت داخلی را برعهده دارند.
 
ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد که خطا در کنترل‌کننده موتور چهار به دلیل یک تراشه حافظه معیوب بوده است که در هنگام شروع به کار کنترل‌گر استفاده می‌شود و تأثیری بر عملیات کنترل‌کننده در فراتر از آن نقطه ندارد.

ناسا می‌افزاید مهندسان هیچ نشانه‌ای مبنی بر تراشه‌های حافظه معیوب در سه موتور دیگر پیدا نکردند، و بنابراین هیچ محدودیتی برای آزمون تمرین لباس مرطوب که باید قبل از پرتاب انجام شود، وجود ندارد.
 
انتظار می‌رود این موشک در ماه آینده برای آزمایش لباس مرطوب در سکوی پرتاب 39B پرتاب شود، که طی آن گروه‌ها به موشک سوخت‌رسانی می‌کنند و تا زمان شمارش معکوس، مراحل پیش از پرتاب را طی می‌نمایند.
 
آزمون تمرین لباس مرطوب برای تأیید عملکرد موشک SLS، کپسول فضایی Orion و سامانه‌های زمینی طراحی شده است. ناسا تنها پس از تمرین لباس مرطوب است که تاریخ پرتاب مأموریت آرتمیس ۱ را تعیین خواهد کرد.