کروم کماکان محبوب ترین مرورگر جهان است
24
فوریه

کروم کماکان محبوب ترین مرورگر جهان است

گوگل کروم سال‌هاست که محبوب‌ترین مرورگر جهان بوده و بر اساس گزارش StatsCounter، در سال جاری نیز 60 درصد از سهم بازار مرورگرهای دسکتاپ را به خود اختصاص داده است. با این وجود، به‌نظر می‌رسد اوضاع در حال تغییر است چرا که حالا مرورگر اج فاصله‌ی خود با سافاری را به شدت کاهش داده است.

مرورگر مایکروسافت اج در چند سال اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و حالا با فاصله‌ای اندک در پشت سر مرورگر سافاری قرار گرفته است. در حال حاضر سهم مرورگر شرکت اپل از بازار مرورگرهای دسکتاپ برابر با ۹.۸۴ درصد و سهم مرورگر اج نیز ۹.۵۴ درصد است اما بعید نیست که در ماه آینده شاهد جابجایی جایگاه این دو مرورگر باشیم. مرورگرهای فایرفاکس و اوپرا نیز با ۹.۱۸ و ۳ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

محبوب‌ترین مرورگرها

این آمار در بخش مرورگرهای موبایل کاملاً متفاوت است. سهم مرورگر کروم در این بخش از بازار ۶۳ درصد بوده و سهم سافاری نیز ۲۶.۷ درصد است اما رتبه‌ی سوم محبوب‌ترین مرورگرهای موبایلی حال حاضر جهان متعلق به مرورگر سامسونگ است. این مرورگر که به صورت پیش‌فرض در تمام گوشی‌های سامسونگ استفاده می‌شود، ۵.۲ درصد از بازار مرورگرهای موبایلی را به خود اختصاص داده است. با این وجود، مرورگر مایکروسافت اج کماکان در بین کاربران گوشی‌های هوشمند محبوبیت چندانی ندارد.

محبوب‌ترین مرورگرها

گوگل کروم یک مرورگر وب چند پلتفرمی است که توسط گوگل توسعه یافته است. اولین بار در سال ۲۰۰۸ برای مایکروسافت ویندوز با اجزای نرم افزار رایگان اپل وب کیت و موزیلا فایرفاکس ساخته شد. بعداً به لینوکس ، مک او اس،آی او اس و اندروید منتقل شد ، جایی که مرورگر پیش فرض در سیستم عامل است. . مرورگر همچنین جزء اصلی سیستم عامل کروم است ، جایی که به عنوان بستری برای برنامه های وب عمل می کند.

بیشتر کد منبع کروم از پروژه نرم افزاری رایگان و منبع باز گوگل کرومیوم می آید ، اما کروم به عنوان نرم افزار رایگان اختصاصی مجوز دارد وب کیت موتور اصلی ارائه بود ، اما گوگل در نهایت آن را برای ایجاد موتور بلینک عوض کرد ؛  همه نسخه های کروم به جز آی او اس اکنون از بلینک استفاده می کنند.