کروم او اس
17
فوریه

عرضه سیستم ‌عامل «کروم او اس» برای ویندوز و مک

گوگل به تازگی از معرفی نسخه جدید سیستم عامل کروم موسوم به کروم او اس فلکس (Chrome OS Flex) خبر داد و اعلام کرد که دسترسی اولیه به این نسخه برای کاربران فراهم شده است.

این پلتفرم جدید ویژه کسب‌وکارها و مدارس طراحی شده و می‌توان آن را روی انواع رایانه‌های شخصی و مک‌های قدیمی‌ اجرا کرد. به گفته گوگل، تنها در چند دقیقه روی این سیستم‌ها نصب خواهد شد.

همچنین طبق توضیحات گوگل، این نسخه جدید از لحاظ ظاهری، دقیقا شبیه به نسخه کروم او اس روی بوک‌ها طراحی شده؛ چرا که مبتنی بر کد بیس مشابهی توسعه یافته است.

با این حال، ممکن است کاربران با توجه به مشخصات سخت‌افزاری پی‌سی، امکان استفاده از برخی قابلیت‌ها را نداشته باشند که از جمله آنها می‌توان به ویژگی گوگل اسیستنت همیشه روشن و همگام‌سازی با گوشی‌های اندرویدی اشاره کرد.

این اولین باری نیست که امکان راه‌اندازی کروم روی دستگاه‌ها مختلف برای کاربران فراهم شده است؛ گوگل اخیرا شرکتی به نام Neverware را خریداری کرده که اپلیکیشنی به نام CloudyReady را توسعه داده است. این اپلیکیشن به کاربران کمک می‌کند تا پی‌سی‌های قدیمی‌ خود را به سیستم‌های مجهز به تبدیل کنند.

گوگل از زمان نهایی کردن این خرید، اعلام کرد که مهندسان این شرکت سخت در تلاشند تا بتوانند از قابلیت‌های CloudReady در نسخه جدید پلتفرم کروم او اس بهره ببرند. حال به نظر می‌رسد فلکس، اولین گوگل در این زمینه است.

همانطور که پیشتر اشاره شد، فعلا این نسخه جدید از ، نهایی نشده و در مرحله دسترسی اولیه قرار دارد. بنابراین، ممکن است با باگ‌هایی نیز همراه باشد.