02
فوریه

فروش EPYC ای‌ام‌دی در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱ رکورد زد

فروش EPYC ای‌ام‌دی در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱ رکورد زد

فروش EPYC ای‌ام‌دی در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱ رکورد زد:قرارداد EPYC با ‌سرویس‌های آمازون برای تأمین ریزپردازنده‌های پلتفرم محاسبات ابری و رشد همه جانبه‌ی کلی، رکورد مالی جدیدی را در سال ۲۰۲۱ برای ای‌ام‌دی به ارمغان آورد.

ای‌ام‌دی، تولید‌کننده‌ی پردازنده‌ی آمریکایی و رقیب اینتل، روز ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ گزارش مالی و درآمد سه‌ماهه‌ی چهارم سال مالی منتهی به ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ خود را منتشر کرد.

به گزارش zdnet، درآمد سه‌ماهه‌ی پایانی ۲۰۲۱ ای‌ام‌دی نسبت به سال گذشته ۴۹ درصد افزایش داشته است؛ ۴٫۸ میلیارد دلار از در‌آمد در این گزارش به فروش خالص ناشی از افزایش مشارکت بخش‌های محاسباتی و گرافیکی و شرکتی، سامانه‌های نهفته و نیمه‌سفارشی ای‌ام‌دی مربوط می‌شود.

سود قبل از بهره و مالیات این شرکت نسبت به سه‌ماهه‌ی قبل با ۱۱۲ درصد رشد به ۱٫۲ میلیارد دلار افزایش یافته است و ای‌ام‌دی دلیل آن را افزایش درآمد و حاشیه‌ی ناخالص می‌داند. بااین‌حال درآمد خالص رقیب اینتل نسبت به سال گذشته به ۹۷۴ میلیون دلار یا ۰٫۸۰ دلار به ازای هر سهم کاهش داشت و دلیل این امر را نیز می‌توان پرداخت ۱٫۳ میلیارد دلار مالیات‌بردرآمد مرتبط با ارزش‌گذاری سال گذشته دانست. درآمد خالص سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۱ ای‌ام‌دی ۹۲۳ میلیون دلار ثبت شده بود.

درآمد سالانه‌ی ای‌ام‌دی با ۶۸ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۲۰ معادل ۱۶٫۴ میلیارد دلار گزارش شد و سود عملیاتی این شرکت ۱۶۶ درصد رشد کرد و به ۳٫۶۵ میلیارد دلار رسید؛ درآمد خالص به ۳٫۱۶ میلیارد دلار یا ۲٫۷۵ دلار به ازای هر سهم کاهش یافت که نشان‌دهنده‌ی جهش ۲۷ درصدی در سود خالص است.

بر‌ اساس نتایج گزارش مالی سه‌ماهه‌ی چهار ۲۰۲۱ ای‌ام‌دی، این شرکت محدوده‌ی درآمدی خود برای سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۲ را با پیش‌بینی فروش پردازنده‌های سرورها و سرویس‌گیرنده‌ها بین ۴٫۹ تا ۵٫۱ میلیارد دلار به‌روزرسانی کرد؛ این رقم جهشی ۴۵ درصدی نسبت به سال گذشته محسوب می‌شود.

چشم‌انداز ای‌ام‌دی برای درآمد کل سال مالی ۲۰۲۲ تقریباً ۲۱٫۵ میلیارد دلار برآورد شده که ۳۱ درصد بیشتر از کل درآمد سال ۲۰۲۱ است و ای‌ام‌دی معتقد است که با رشد در همه‌ی بخش‌ها و کسب‌وکارها به این رقم خواهد رسید.

لیزا سو، مدیرعامل ای‌ام‌دی، رشد دو برابری درآمد این شرکت نسبت به سال گذشته را مدیون استفاده‌ی گسترده از پردازنده‌های EPYC دانست و سال ۲۰۲۱ را سالی برجسته برای ای‌ام‌دی معرفی کرد.

فروش EPYC ای‌ام‌دی در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱ رکورد زد:EPYC نام تجاری ریزپردازنده‌های چند‌هسته‌ای ای‌ام‌دی است که بر‌ اساس ریزمعماری Zen و به‌طور خاص برای بازارهای سرور و سیستم‌های نهفته طراحی شده و به فروش می‌رسد. آمازون اخیراً فاش کرد که پلتفرم محاسبات ابری جدید این شرکت با پردازنده‌های EPYC ای‌ام‌دی ساخته خواهد شد؛ این اقدام به رشد ۷۵ درصدی سالانه‌ی AMD کمک فراوانی کرد.

پلتفرم محاسبات ابری آمازون به کاربران اجازه می‌دهد رایانه‌های مجازی را اجاره کنند و برنامه‌های محاسباتی خود را روی آن‌ها اجرا کنند.