ایلان ماسک: سفر به مریخ تا ۵ سال آینده محقق می شود
27
ژانویه

ایلان ماسک: سفر به مریخ تا ۵ سال آینده محقق می شود

ایلان ماسک امروز گفت که شرکت اسپیس ایکس تا ۵ سال آیمده انسان به کره مریخ خواهد فرستاد. ماسک طی گفتگویی که امروز با لکس فریدمن، پادکستر معروف، داشت گفت که در بهترین حالت ما تا ۵ سال آینده می‌توانیم انسان به مریخ بفرستیم، اما در بدترین حالت این مدت‌زمان ممکن است ۱۰ سال طول بکشد.

به‌نظر ماسک همه چیز بستگی به «مهندسی» راکت استارشیپ دارد، چراکه این راکت، پیشرفته‌ترین و پیچیده‌ترین راکتی است که تابه‌حال ساخته شده است و مهمترین کاری را در رابطه با آن باید انجام داد بهینه‌سازی آن برای کاهش هزینه‌هاست.

طراحی راکت استارشیپ به گونه‌ای است که می‌تواند هم انسان و هم تجهیزات موردنیاز او را به مریخ یا هر جای فضا بفرستد. بنابراین ما در حال حاضر شاهد توسعه قدرتمندترین راکت دنیا توسط شرکت اسپیس ایکس هستیم.

ایلان ماسک

در رابطه با اینکه این راکت بالاخره چه زمانی به سمت مریخ پرتاب خواهد شد، ماسک اظهارات ضدونقیضی داشته است. او در ماه فوریه امسال گفته بود که برای این کار پنج سال و نیم وقت لازم است. او سپس در ماه مارس گفت که این راکت تا قبل از سال ۲۰۳۰ روی مریخ فرود خواهد آمد. یک ماه پیش نیز او در مصاحبه با مجله تایم گفت که این کار مطمئنا تا پنج سال آینده انجام خواهد شد.

این در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند که کار توسعه استارشیب روند سریعی ندارد و بنابراین بسیار بعید است که به این زودی‌ها شاهد ارسال آن به سمت مریخ باشیم.

برنامه ماسک این است که اسپیس ایکس ۱۰۰۰ راکت بسازد و هر روز ۳ پرتاب به سمت مریخ انجام دهد و در نهایت ۱ میلیون نفر به مریخ فرستاده شوند.

در ماه می امسال، راکت استارشیب پنجمین تست را با موفقیت انجام داد؛ اما مهمترین چالش این راکت در، به نظر ماسک، هزینه‌های سفر شش ماهه به این سیاره سرخ است که بسیار سرسام‌آور خواهد بود.

در هرحال باید منتظر بمانیم و ببینیم که استارشیب درنهایت چه تاریخی به سمت مریخ پرتاب می‌شود و چقدر می‌توان به موفقیت‌آمیز بودن آن امیدوار بود.