رمز پویا چیست؟ نحوه فعالسازی رمز پویا
13
ژانویه

رمز پویا چیست؟ نحوه فعالسازی رمز پویا

چگونه رمز پویا را با گوشی فعال کنیم؟

قبلا برای خرید از درگاه پرداخت اینترنتی یا انتقال وجه از طریق کارت به کارت، از رمز دوم ثابت یا ایستا استفاده می‌شد که با ابلاغیه بانک مرکزی برای مقابله با کلاه‌برداری‌های اینترنتی، بانک‌ها موظف شدند رمزی تحت عنوان پویا را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. این رمز از سوی بانک تولید می‌شود و حداکثر ۱۲۰ ثانیه یک بار منقضی می شود.

پویا چیست؟

رمز پویا ، رمز یکبار مصرفی می باشد که به جای رمز دوم کارت استفاده می‌شود و تا از  کلاهبرداری‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی جلوگیری کند.

رمز یکبار مصرف یا پویا، گذرواژه‌ای می باشد که تنها برای یک تراکنش اعتبار دارد. پویا همچنین با  نام اوتی‌پی (OTP) نیز شناخته می‌شود.

نحوه فعال سازی پویا 

برخی از بانک‌ها به صورت خودکار پویا کارت‌های بانکی مشترکین خود را فعال می‌کنند. در صورتی که بانک شما به طور خودکار پویا را برای شما فعال نکرد از 2 طریق می‌توانید اقدام به فعال سازی پویا کنید:

1. می توانید به دستگاه‌ خودپرداز بانک‌ مربوطه خود مراجعه کنید و با استفاده از منوی خدمات پویا، اقدام به فعال سازی پویا نمایید.

2. با مراجعه به شعبه بانک مورد نظر خود اقدام به فعالسازی پویا خود نمایید.

چگونه رمز پویا را با گوشی فعال کنیم, چگونه رمز پویا پیامکی بگیریم, دریافت رمز پویا برای هر بانک

پس از فعال‌سازی پویا از چه روش‌هایی رمز پویا دریافت می شود؟
دارندگان گوشی‌های هوشمند می‌توانند از برنامه های تولید رمز بر روی گوشی‌های تلفن همراه خود استفاده کنند. این برنامه ها توسط بانک صادرکننده کارت ارائه می شود و باید از طریق وب‌سایت رسمی بانک دریافت کنید.

همچنین دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک و یا کدهای دستوری (USSD) نیز از روش‌های دریافت پویا می باشد.

همچنین کسانی که گوشی هوشمند ندارند ، اگر بانک، دریافت پویا را از طریق کد یواس‌اس‌دی یا پیامک فراهم کرده باشد، می‌توانند از این روش‌ها برای دریافت پویا اقدام نمایند