28
دسامبر

فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه یا NAS چیست؟

فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه یا NAS چیست؟

آیا از تعویض هارد اکسترنال خسته شده‌اید؟ آیا اغلب به‌طور هم‌زمان به دسترسی به داده‌ها از چندین ماشین در یک شبکه نیاز دارید؟ پس احتمالا وقت آن رسیده است که از NAS کمک بگیرید.

NAS مخفف Network Attached Storage به‌معنی فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه است. به دستگاه‌های NAS درایوهای NAS یا سیستم‌های NAS گفته می‌شود. فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه به‌عنوان اشتراک شبکه‌ی متمرکز برای استفاده در شبکه‌ی محلی عمل می‌کنند. سایر ماشین‌های موجود در شبکه می‌توانند برای خواندن و نوشتن داده‌ها به NAS متصل شوند؛ مانند اینکه درایو مستقیما به کامپیوتر آن‌ها متصل است. بنابراین، ذخیره‌سازی اطلاعات روی NAS صورت می‌گیرد و می‌توان ازطریق اتصال به شبکه به آن‌ها دسترسی داشت.

فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه

دستگاه‌های NAS اشتراک‌گذاری مخزن فضای ذخیره‌سازی را بین شبکه‌ای کامل از کامپیوترها و دستگاه‌های دیگر آسان می‌کنند. سیستم NAS کاربردهای زیادی دارد؛ از‌جمله ذخیره‌ی اسناد به‌اشتراک‌گذاشته‌شده، به‌اشتراک‌گذاری پروژه‌های گروهی، پخش رسانه‌ای مانند موسیقی و ویدئو یا پشتیبان‌گیری از ماشین‌های محلی.

ذخیره‌سازی متصل به شبکه یا NAS چیست؟

فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه به‌گونه‌ای طراحی شده است که مقیاس‌پذیر باشد و با راه‌حل‌های بسیاری به شما امکان می‌دهد درایوها را درصورت کمبود فضا اضافه یا جایگزین کنید. برخی از این سیستم‌ها از درایوهای زیادی در RAID (آرایه‌ی چندگانه‌ی دیسک‌های مستقل) برای افزونگی یا سرعت استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که برخی دیگر برای عملیات بسیار کوچک‌تر به درایوی واحد تکیه می‌کنند.

NAS خود را بخرید یا بسازید

شما می‌توانید سیستم‌های NAS اختصاصی را در اشکال متفاوت مانند محفظه‌های ساده و خام که شما را به خرید هارددیسک‌ ملزم می‌کند یا محصولات کاملی که مستقیما به روتر وصل می‌شوند و به حداقل تنظیمات نیاز دارند، تهیه کنید. بسیاری از روترهای بی‌سیم عملکرد NAS را دارند. تایم کپسول ایرپورت اپل که اکنون تولید آن متوقف شده است، فضایی برای هارددیسک در داخل دارد و برای پشتیبان‌گیری از ماشین زمان عالی است.

راهنمای خرید هارددیسک و SSD

روترهایی مانند TP-Link AC1750 متصل‌کننده‌ی USB در پشتشان دارند که به شما امکان می‌دهد محتویات درایو را ازطریق شبکه به‌اشتراک بگذارید. بااین‌حال، هیچ‌یک از این راه‌حل‌ها به‌اندازه‌ی یک دستگاه اختصاصی NAS کارآمد یا قدرتمند نیستند.

همچنین، می‌توانید از کامپیوتر قدیمی یا رزبری پای درایو NAS بسازید. FreeNAS راهی عالی برای استفاده‌ی مجدد از رایانه قدیمی و درایوهایی است که از آن‌ها در مخزن ذخیره‌سازی متصل به شبکه استفاده نمی‌کنید. اگر دنبال پروژه‌ای پردردسر می‌گردید، می‌توانید همین کار را با رزبری پای با سیستم‌‌عامل Raspbian انجام دهید.

همان‌طور‌که خواندید، اگر به هاب ذخیره‌سازی محلی متمرکز نیاز دارید که هر کسی در شبکه بتواند به آن دسترسی داشته باشد، NAS ایده‌ی خوبی است. NAS مانند سرویس ذخیره‌سازی ابری سریع و شخصی‌شده‌ی شما است که هیچ هزینه‌ای ندارد.