کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره
19
دسامبر

کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره

علیرغم تاریخچه نسبتا کوتاه توسعه، هوش مصنوعی در حال حاضر به طور گسترده در زمینه های مختلف استفاده می شود و برخی از سیستم هایی که دیروز خارق العاده به نظر می رسیدند امروز به واقعیت تبدیل شده اند.

کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره

در حال حاضر یافتن زمینه کاری که در آن از مکانیزم ها و ماشین های مختلفی که کار انسان را تسهیل می کند استفاده نشود، دشوار است. احتمالاً به زودی تعداد چنین واحدهایی به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت و تقریباً در همه جا مورد استفاده قرار خواهند گرفت. و بالاتر از همه، امید به جهش کیفی در توسعه آنها با هوش مصنوعی (AI) مرتبط است.

معرفی گسترده سیستم‌های هوش مصنوعی با سه نکته اصلی همراه است:
1- قابلیت اتوماسیون و خودکارسازی تقریباً هرعملی که قبلاً نیاز به حضور شخص داشت. به عنوان مثال، سیستم های ماشین ابزار فلزکاری اتوماتیک در زمینه صنایع فلزی.
2- امکان پردازش و تحلیل حجم عظیمی از داده ها و محاسبه گزینه ها برای تعداد زیادی متغیر.
3- عامل انسانی وجود ندارد، یعنی عدم وابستگی به رفتار و خلق و خو، مشکلات شخصی و عواطف ذاتی افراد.
در نتیجه، ما تقریباً دامنه نامحدودی برای استفاده از هوش مصنوعی داریم.

ویژگی‌های استفاده از هوش مصنوعی
طبیعتا، بسیاری از تفاوت های استفاده از هوش مصنوعی با ویژگی های هر سیستم فردی و وظایفی که آن را حل می کند مرتبط است. اما در واقع ملاحظات کلی برای هر کاربرد از هوش مصنوعی وجود دارد.

وجود خطا در کار. نمی توان این عامل را به طور کامل حذف کرد، و بنابراین، حتی با معرفی بسیار گسترده سیستم های هوش مصنوعی، افراد در توسعه تصمیم گیری‌ها مهم شرکت خواهند کرد. و این برای جایی که عواقب اتخاذ یک تصمیم خاص بسیار جدی باشد،در هر حوزه ای از استفاده از هوش مصنوعی صادق است. مهم‌ترین قسمت، پزشکی است، جایی که جان انسان در خطر است.

ایمنی و مسئولیت پذیری. به عنوان مثال، وسایل نقلیه بدون سرنشین و حمل و نقل عمومی در حال حاضر توسط بسیاری از شرکت ها آزمایش می شوند. در صورت بروز حادثه چه کسی پاسخگوی عواقب چنین تصادفی خواهد بود؟

حوزه‌های کاربردی
علیرغم تاریخچه نسبتا کوتاه توسعه، هوش مصنوعی در حال حاضر به طور گسترده در زمینه های مختلف استفاده می شود و برخی از سیستم هایی که دیروز خارق العاده به نظر می رسیدند امروز به واقعیت تبدیل شده اند. در اینجا نمونه های خاصی از استفاده از هوش مصنوعی  که در حال حاضر کار می کنند یا در آینده نزدیک راه اندازی خواهند شد، آمده است.

پزشکی
با ارزش ترین ویژگی های هوش مصنوعی، حافظه عالی و توانایی پردازش حجم عظیمی از اطلاعات، تجزیه و تحلیل آن و یافتن راه حل های مناسب است. به عنوان مثال، این مورد در مورد سیستمی از IBM به نام Watson و Google به نام DeepMind Health است. آنها نه تنها به پزشکان توصیه‌هایی می کنند، بلکه احتمال بیماری یک بیمار را در مراحل اولیه که تشخیص آن برای شخص تقریباً غیرممکن است، آشکار می کنند.

هوش مصنوعی نه تنها به پزشکان بلکه به بیماران نیز کمک می‌کند. پزشکی از راه دور و کاربردهای مختلف آن در حال افزایش است. روش های مختلف کار مانند جمع آوری اطلاعات از حسگرهای متصل به بیمار (به عنوان مثال، دستبندهای تناسب اندام، ساعت های هوشمند) استفاده می شود. سیستم های تحقیقی وجود دارد که بر اساس پاسخ های دریافتی از بیمار، تشخیص احتمالی، توصیه های درمانی را صادر می کنند یا این داده ها را برای پزشک معالج ارسال می کنند. این برنامه می تواند در حالت تشخیص گفتار یا ارتباط متنی کار کند.

امور مالی
هوش مصنوعی کاربردهای زیادی در عرصه مالی پیدا کرده است. این برنامه ها به طور گسترده در سازمان ها برای بهبود عملیات و تصاحب سهم بیشتری از بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این برنامه‌ها در توسعه نرم‌افزار وام، مدیریت ریسک، پیشگیری از تقلب، تجارت کمی، بانکداری شخصی، اتوماسیون فرآیند و موارد دیگر قرار دارند. علاوه بر این، هوش مصنوعی می تواند برای تجزیه و تحلیل گرایش ها و پیش بینی ها بر اساس آمار استفاده شود. به ویژه، چنین تحلیل هایی برای انواع پیش بینی ها (به عنوان مثال، نرخ ارز) مفید خواهد بود.

صنعت
هوش مصنوعی در زمینه تولید صنعتی، خودکار سازی گسترده تولید تا حذف کامل افراد از این فرآیند است. به عنوان مثال، ال جی قصد دارد تا سال 2023 یک شرکت راه اندازی کند که به طور کامل توسط هوش مصنوعی کنترل می شود و فرآیند خرید مواد لازم تا کنترل کیفیت کالا و ارسال آنها به مقصد را کنترل می کند. علاوه بر این، هوش مصنوعی توسعه مکانیسم‌های تولید و سایر پارامترها را با نظارت بر اجرای یک برنامه تحت کنترل خواهد داشت.

کشاورزی
در کشاورزی، هوش مصنوعی برای ردیابی بهینه کاشت، رطوبت خاک و هوا، وجود کودهای ضروری در خاک و مراقبت کلی از گیاهان استفاده می شود. برای مثال، ماشین‌ها آموخته‌اند که علف‌های هرز را شناسایی کرده و با دقت آن‌ها را حذف کنند (با بیرون کشیدن آنها بدون آسیب رساندن به بقیه کاشت‌ها یا استفاده از آفت‌کش‌ها). ماشین‌های هوشمند می‌توانند بیماری‌ها یا آفات گیاهی را از روی تصاویر شناسایی کنند، و علاوه بر این، مواد شیمیایی مناسب را به صورت هدفمند درنقطه مورد نظر استفاده کنند. این امر به میزان قابل توجهی در مصرف آفت کش ها و علف کش ها صرفه جویی می کند.

ترافیک جاده‌ای
کشورهای توسعه یافته تمایل دارند از هوش مصنوعی استفاده کنند و این فرصتی عالی برای رسیدگی به مشکل تراکم شهری است. به عنوان مثال، در برخی کشورها، هوش مصنوعی از قبل حرکت وسایل نقلیه را در شهرهای بزرگ و بزرگراه های اصلی تنظیم می کند. این سیستم هوشمند اطلاعات چراغ های راهنمایی را تجزیه و تحلیل می کند، داده هایی را در مورد شدت ترافیک، آب و هوا و سایر رویدادهایی که بر سرعت کلی حرکت تأثیر می گذارد، دریافت می کند. همه این داده ها به هوش مصنوعی اجازه می دهد تا چراغ های راهنمایی را در حالت بهینه برای ترافیک تغییر دهد.

زندگی روزمره
همه در مورد “خانه هوشمند” شنیده اند. این پیشرفت ها برای ساده کردن کارهای خانه طراحی شده اند. اکنون مصرف کننده می‌تواند یک ربات جاروبرقی قابل حمل را خریداری کند. که خود آپارتمان را تمیز می کند. کتری های هوشمند، اجاق های هوشمند که می توان از آن طرف شهر آنها را کنترل کرد. در آینده، ممکن است یخچال هایی وجود داشته باشند که بتوانند سفارش غذا دهند، کمدهایی که می توانند لباس ها را بخار دهند، و بسیاری ابزارهای مفید دیگر که می توانند کیفیت زندگی را بهبود بخشند. و “خانه های هوشمند” به یک ضرورت تبدیل خواهند شد.

نتیجه
نه تنها هوش مصنوعی به یک روند تبدیل می شود – بلکه در حال تبدیل شدن به بخشی از زندگی ما است، بخشی که بدون آن پس از مدتی تصور جهان غیرممکن خواهد بود – دقیقاً مانند این که اکنون دیگر نمی توانیم جهان را بدون اینترنت تصور کنیم.